‘Anadolu Parsı’ unvanı için 70’inci tırmanışını Artvin’de yaptı

Türkiye’nin 81 ilinin faziletli zirvelerine bir tane başına tırmanıp ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen alpinist Erdek Behişt, 70’inci tırmanışını Artvin’dahi kim 3 bin 438 rakımlı Karçal Dağı zirvesine gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk tek solo alpinisti olan 46 yaşındaki Erdek Behişt, 10 yılı çok süredir katıldığı alpinizm kulüplerinin üyeleriyle şahika tırmanışları gerçekleştirdi. Türkiye Alpinizm Federasyonu eliyle sunulan dağcılık eğitimlerine dahi katılan Behişt, 450’den çok tırmanış yaptı.

Her zirve tırmanışı ile alpinizm tutkusuna henüz dahi kibritçi bağlanan Cennet, Türkiye’nin 81 ilinde şahika tırmanışları gerçekleştirerek ‘Anadolu Parsı’ unvanı ahzetmek amacıyla tedbir projesi gerçekleştirdi.

Her ilin şahika noktalarına aksetmek için tırmanış rotalarını inceleyici ve mülakat ettiği şehirlerin yer yüksek dağlarının zirve noktalarına tırmanan Cennet’in 70’inci tırmanışı Artvin’in Karçal Dağı’na gerçekleştirdi.

3 bin 438 faikiyet de mevcut Karçal Dağı’nda 70’inci zirvesini özne Cennet, “Yaptığım araştırma sonucunda ülkemizde alpinizm alanında unvanın olmadığını fark ettim. Sürekli benzeri dağlara gittiğim için bir süre sonradan benzeri dağlara gezmek benim için monoton oldu. 81 ilde 81 zirveye çıkmayı düşündüm. Bu proje beni tetikleyecek, beni zorunlu kılacak, değişik dağlara gitmemi sağlayacak, değişik insanlarla dağcılık alanında tanışmamı sağlayacak. Farklı rotalar ve ayrımlı dağlara gidebilmem için 81 ilde 81 şahika projesini hayata geçirdim. Alpinizm sporunda bu projeyi bitiren solo alpinistlere ‘Anadolu parsı’ unvanının verilmesini amaçlıyorum. Zaman 70’inci teferruat Artvin, 70’inci zirvem Karçal Dağı. Bu proje Türk dağcılık tarihinde umulur en açık kapsamlı ilk ve bir tane proje. Proje tamamlandığında ‘Anadolu parsı’ unvanı üzere Cumhurbaşkanlığı’na sunacağım” ifadelerine düzlük verdi. – ARTVİNShare: