Amme Başdenetçisi Şeref Malkoç, Diyarbakır annelerini musahabe etti Açıklaması

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, dağa kaçırılan çocukları üzere HDP yer binası uğrunda oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerini ziyaret etti.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’dahi başlattığı oturma eylemi 1159’uncu gününde bitmeme ediyor.

Malkoç, beraberindekilerle, ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren ailelere ziyarette bulundu.

Evlatlarının dağa nasıl kaçırıldığını Malkoç’a anlatan aileler, terör örgütü PKK ile HDP’ye tepkilerini dile getirdi.

Malkoç, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin ve Türkiye’nin savaşlardan ve terör olaylarından çok çektiğini söyledi.

Diyarbakır özellikle oluşmak için bölgenin terörün genişlik şiddetlisini ve acısını yaşadığını belirten Malkoç, devletin aldığı tedbirler sebebiyle Türkiye’birlikte terörün kökünün kazınmak için olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin etrafındaki Suriye ve Irak’ta iç harp olduğunu ifade fail Malkoç, şöyle konuştu:

” İran’dahi engelleyim var. Kafkasya’de çatışma var. Ukrayna ve Rusya beyninde çekişme var. Böyle bir bölgede yaşıyoruz. Binlerce sene Kürt’ü, Türk’ü ile ve gayrı unsurlarıyla arkadaşça dirlik içerisinde bu bölgede yaşadı insanlar. Özellikle yabancıların araya girmesi sonucu, PKK üzere benzer terör örgütlerini örgütleyip milletimizin başına bela etmesi sonucu davranışlar meydana geldi.”

Terörün bildirme fazla yavru ve anneleri kıygın ettiğini vurgulayan Malkoç, bunun arz meydanda ve konkre örneğinin burada olduğunu anlattı.

“Dünyanın en güzel mücadelesini veriyorsunuz”

İlkokul, lise ve darülfünun çağındaki çocukların kandırılarak dağa kaçırıldığını annelerinden dinlediğini nâkil Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar daha çocuk ve arı. Kişi düzensiz emellerine alet ediyorlar. Annelerin çocuklarına topluluk çıktıklarını Diyarbakır anneleri olayında çokça açıkça ve net görüyoruz. Çocukları kandırılan anneler bu denge ve azimde olduktan bilahare inşallah bu çocukları alacağız onların elinden. Bunda tereddüdümüz yok. Esbak doğrusu bir nice yavrumuz geldi, zaman olmazsa ferda çocuklarımızın hepsini kurtaracağız. Tafsilatlı zamandır dahi çocuklarımız anca mahdut dümdüz kandırılıp dağa çıkarılamıyor. Bu sevinme donör ayrımsız özdek. Kandırılmış olan yavrularımız birlikte annelerine kavuştuğunda mutluluğumuz elan bile artacak. Dünyanın sunu yakınlarında mücadelesini veriyorsunuz. Evlatlarınıza kaynaşmak amacıyla uğraşıyorsunuz. Dünyada bundan elan kızıl bir husus yoktur. Sizlerin destekçisiyiz. Tanrı yardımcımız olsun.”

Malkoç, bu hak mücadelede Türkiye ve dünyadaki mazlum insanların annelerin yanında olduğunu tabir etti.

Terörün 85 milyon insanı kıygın ettiğini dile getiren Malkoç, şöyle devam etti:

“Duamız, isteğimiz, dileğimiz ve gayretimiz, dünyadaki ve Türkiye’deki terör olaylarına alın hukukun ve haklıların birlikte insanlar savaş etsinler ki bu terör belası sona ersin. Cumhurbaşkanımız Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı taahhüt etmek için savaşım ediyorsa terörle mücadelesini üstelik tıpkı şekilde verdi. Türkiye’deki terör bittiği gibi Irak’tan, Suriye’den veya bambaşka yerlerden ülkeye anlamaklık edecek yıldırı unsurlarına da hususiyet içinde gereken yanıt verilecektir.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna-Rusya savaşında üstlendiği sorumluluk, gösterdiği hız sonucunda milyonlarca insana tahıl koridoruyla yiyeceğin ulaşması ve ülkeler arası hava mübadelesi bizi heyecanlandırmıştır.” ifadesini kullanan Malkoç, bunun Türkiye’yi gururlandırdığını söyledi.

Malkoç gazetecilerle bir araya geldi

Kentteki tıpkı otelde planlı programda bile gazetecilerle bire bir araya mevrut Malkoç, Diyarbakır’ın terörden en haddinden fazla mağdur olan insanların yaşadığı site olduğunu kaydetti.

Son yıllarda Türkiye’birlikte oylumlu gelişmelerin yaşandığına dikkati çeken Malkoç, hele yıldırı eylemlerinin sona ermesiyle Diyarbakır’ın çarkıt canlılığını ve huzurunu baştan bulduğuna bel etti.

Terör örgütü PKK’nın kebir ölçüde belinin kırıldığını, FETÖ’ye majör darbeler vurulduğunu anlatan Malkoç, “Elverişsiz içinde yerli ağıl getirildi. Bu ortamda Türkiye’birlikte yeniden türe ve özgürlüklerin önü açıldı. Doğruluk ve özgürlüklerin yararlanma alanında insanlar yeniden imkanlarını hatırladı.” diye niteleyerek konuştu.

Share: