Ameliyattan 25 yıl kaçan hastadan 750 gram kestanecik imdi

Konya’birlikte işler olması gerektiğini bildiği halde korktuğu amacıyla yıllarca tedavisini erteleyen hastadaki anbean büyüyerek 750 grama kadar vasıl prostat başarıyla makbuz.

Ahmet Akış, 25 sene önceki lüzum yapamama şikayetiyle hastaneye başvurdu. Kestanecik ameliyatı olması gerektiğini öğrenen 75 yaşındaki Akış, korktuğu için tedaviyi yıllarca erteledi.

Son 4 yıldır şikayetleri adamakıllı artan Akın, bu posta faaliyetler olmaya değişmeyen verdi. Fakat prostatı 750 grama ulaştığı amacıyla gittiği hastanelerdeki doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacaklarını söyledi.

Medova Hastanesine başvuran Akış, merbut yöntemle prostat dokusunu tamamen temizleyip dışarıya atabilen Holmium Lazer Prostat (HoLEP) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Prostat yavaş yavaş ati derecede büyüdü

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu, AA muhabirine, hastanın bir hafta önce gereklilik amacında nezif, genel genişlik bozukluğu ve enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yapılan tetkiklerde, prostatın ileri derecede iri olduğunu belirleme ettiklerini aktaran Buldu, “Hastamızın prostatı büyük kavramının bile üzerinde 750 grama kazanmış. Bu, araştırmalarımıza göre şimdiye kadar işlenmiş genişlik şişman prostat ameliyatlarından birisi. Kestanecik, erişkinlerde 25-30 gram olan bire bir salgı bezidir. 40’lı yaşlardan sonra değişik etkenlere bağlı kendisine büyümeye başlayabilir. Kimi Zaman 40-50 gram kestanecik üstelik çok dokunaklı şikayetlere hastalık olabiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu büyüklükteki prostatın bulutsuz işler yöntemiyle alınabildiğine değinen Buldu, fakat eskimemiş gelişen teknolojilerle yöntemin lazerle yapılan merbut ayrımsız operasyona dönüştüğünü kaydetti.

Buldu, yöntemin, hastalar amacıyla çok şişman ayrımsız konfor olduğunu belirterek, “Hastalarda kanamanın ve enfeksiyon riskinin daha az olması, haddinden fazla hızlı taburcu olabilmesi ve idrar tutucu kasların görünerek korunabilmesi kabil heybetli avantajları var. Belirgin ameliyatlarda hastayı bir hafta hastanede tutuyorduk. Fakat bu yöntemle sunu geç iki çağ sonradan taburcu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“İşin zaten cerrahi müdahale olmamak üzere hep kaçtım”

Liyakatli benzeri operasyonun peşi sıra sağlığına kavuşan Akış ise yıllardır bu hastalıkla uğraş ettiğini fakat operasyon olmaktan korktuğunu söyledi.

Prostatının dahi bu süreçte büyüdüğünü, sıkıntılarının henüz üstelik arttığını anlatan Akış, “İşin doğrusu operasyon olmamak üzere hep kaçtım. Ameliyat olmaya karar verince dört hastaneye başvurdum. Ancak etibba, bu büyüklükteki prostatı alamayacağını söyleyince endişem arttı. Torunlarımın araştırmaları neticesinde İbrahim hocama geldik. Ameliyatım o kadar olağan geçti kim kendime geldiğimde beni ameliyat etmediklerini düşündüm. Tek zehir hissetmedim. Haddinden Fazla mutluyum. Kestanecik ameliyatından tek kimesne kaçmasın, korkmasın. Bu işin kabahatlisi benim.” sözlerine kayran verdi.

Share: