Almanya’da göz fiyatlarında rekor artma

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), konut emlak fiyatlarına ait 2021 son çeyrek ve 2021 verilerini açıkladı.

Buna göre, Almanya’de konut fiyatları sabık yılın ekim-aralık döneminde 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 12,2 arttı.

Destatis açıklamasında, söz konusu artışın güzeşte yılın ikinci çeyreğinde 10,8 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 12 yükselişten bilahare geldiğini belirtilerek, “2000’da kayıtların tutulmaya başlangıcından bu yana konut amaçlı taşınmazlar fiyatlarında eski yılın üç mahiye dönemlerine tekrar en tüvana fiyat artışı oldu.” denildi.

Ülkede hane fiyatları 2021 yılı genelinde dahi ortalama yüzdelik 11 arttı. Ev fiyatları 2020’bile ise sayı farkı yüzdelik 7,8 artış kaydetmişti.

Almanya’nın nazik şehirleri Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Düsseldorf’birlikte ortalamanın üzerinde artışlar olması dikkati çekti.

Mavera yandan, bağımsız ve nısıf bağımsız evlerin fiyatları de 2021’da 2020’ye göre yüzde 12,8 çoğalma gösterdi.

‘Yüksek fiyatlar nedeniyle familya sahibi almak imkansız’

Avrupa Model Bankası’nın (ECB) tarihi olarak çakaralmaz basamak kredileri sağlayan sivri ölmüş mal politikası basamak fiyatlarını henüz bile yukarı iterken, uzmanlar Almanya’de gayrimenkulde müfrit değerlemeye karşı uyarıyor.

Yeni çeşit koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla Almanya’da konut fiyatları ve kiralar bir anda artarken, müstevli, toplumsal eşitlik ve finansal istikrara ilgili endişeleri bile yanında getiriyor. Berlin’den Köln’e büyüklüğünde Almanya’nın birçok kentinde aileler, efdal fiyatlar dolayısıyla ev sahibi olmayı “imkansız” buluyor.

Almanya’üstelik elan fazla insanın erdemli kirada sıkışıp kalmasının politik kutuplaşmalar ve daha balaban eşitsizliklere yol açması endişesi bulunuyor.

Analistler, bölük arzının düşük kalması, göçmen akını, tarihin yer bağan getiri oranları, salgın dönemindeki kısıtlamalar zımnında biriken tasarruflar ve evden çalışmayla daha çok alanda bulunma isteğinin artmasının bölük fiyatlarındaki fevk yönlü trendi ivmelediğini söyledi.

Alman Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) Bankası Ekonomisti Martin Güth, konuya ilgili değerlendirmesinde, “Denk artışlarındaki yenilenen artım, Almanya Kalıp Bankası (Bundesbank) ve ECB’nin Alman taşınmazlar piyasasında tıpkısı balonun ortaya çıkmasından endişe duymakta akıllıca olduğunu kilitsiz küreksiz ortaya koyuyor.” dedi.

Güth, bununla birlikte enflasyonun şipşak artması, faiz oranlarının mefret ölçüde yükselmesi ve Ukrayna’daki savaş zımnında taşınmazlar piyasasında kartların şu anda baştan karıldığını belirterek, Ukrayna’dan gelen mültecilerin yıpranmamış göz talebi oluşturacağına meni etti.

Bundesbank uyarılarda bulunuyor

Bundesbank, ince süredir Alman gayrimenkul piyasasında kalan tehlikelere alın uyarıda bulunuyor. Bundesbank’ın şubatta yayınlanan aynı raporunda, “Ev amaçlı gayrimenkullerdeki çılgın değerlenmeler arttı” denilerek, akıbet tahminlere bakarak, 2021’dahi şehirlerdeki yurt fiyatlarının sosyo-demografik ve iktisadi temellerin belirttiği fiyatın yüzde 15 ila yüzde 40 üzerinde olduğu vurgulanmıştı.

bu arada, 2020’bile konutta ötede değerleme yüzde 30’a ulaşmıştı.

ÇAKER’üstelik ev satışları 2 yılın bildirme bağan seviyesinde

 

ABD’dahi yıpranmamış bölük satışları düştü

 

Göz fiyatları yeniden uçuşa geçti

 

Share: