Almanya’da artan konut fiyatları protesto edildi

Çimento fiyatlarındaki artışı tepki göstererek greve çıkan müteahhitler akıbet dönemde gündemde. Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle tahakküm eyyam nâkil yapım sektöründe ayrımsız taraftan da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Haziranda almanak yüzdelik 42,9 ile rekor facia yapım maliyetleri, temmuzda yüzde 44,76’lık artışla rekor tazeledi. Çatı inşaat malzemesindeki yıllık sayı farkı bedel artışı yüzde 57,25’e ulaştı.

Bu resim, şirketlerin faaliyetlerine devam etmesini zorlaştırıyor. Sözcü’nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Orak Ayı 2020 – Orak Ayı 2021 tarihlerini kapsayan benzeri almanak dönemde inşaat sektöründe canlılık gösteren toplanmış 6 bin 188 müşareket kapısına kilit vurdu. Kapanan şirketler beyninde arz iri payı yapım sektörünün oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI
Döviz kurlarının faziletkâr seyri ve ürem tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, akça akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. Yer aşkın antre çıkışın olduğu sektörlerden biri olan yapım sektöründe, amiyane ölçekli, ustalık birikimi ilişkin ve profesyonellik bakımından eksiklikleri mevcut şirketlerin hayatiyet göstermesi, sektörde hisse senedi ve ilişik derece potansiyelini da sınırlıyor. Kalan konut stoku bildirme ve rica arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti özne ve vasıtalık fail firma sayısının azalmasına illet oluyor. Kamu-hususi işbirliği modeliyle hayata geçirilen hava meydanı, el-köprü-tünel, sağlık tesisi kabilinden projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama aşağı ve orta boy işletmeleri inatçı etkiliyor.

İnşaat maliyetleri yeniden rekor kırdı

İnşaat malzemelerinde ihracatın tahaccüm performansı yavaşladı

Share: