Almanya’da artan fiyatlar Başvekâlet Binası uğrunda ihtarname edildi

Almanya’dahi azık ve enerji fiyatlarının artmasından etkilenenler başkent Berlin’bile eylem yaptı.

Başbakanlık Binası önünde toplanan yüzlerce can, “Maaşları ve ücretleri artırın”, “Yoksullara çarçabuk yardım edin”, “Mıhlı yemeğe ihtiyacımız var” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Gösteride yapılan konuşmalarda enflasyondan belde yoksullukla yüz yüze kalanların yardıma gerekseme duyduğu belirterek, hükümetten bütün amacıyla fırsat eşitliği, makul konutların sağlanması, bağan sevap alanlara bindi verilmesi ve içtimai yardımın artırılması istendi.

Sosyal medyadan çokça sayıda insanın yoksulluktan etkilendiği yönünde paylaşımlar yaptıklarına belen edilerek, burada bu insanların türlü hakaretlere uğrayarak hareket bulmalarının istendiğine, ancak bunun Almanya’da çokça macerasız olmadığına ilgi çekildi.

“Ensesi Kalın ülkede sefalet”

Fukaralık Zehir Derneği Başkanı Michael Stiefel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, direkt siyasetçilerle görüşerek insanların yoksulluktan kurtulmaları üzere bire bir şeylerin değişmesini çıkarmak istediklerini belirterek, “Ben sesini yükselterek görünür arkaç gelenlerle üstelik tesanüt içindeyim. Zira görünür olmak heybetli.” dedi.

Almanya’üstelik zenginlerle fakirler arasında makasın giderek açıldığına meni eden Stiefel, “Bundan başka ülkelerden gelen insanlar birlikte etkileniyor. Bunu salgında gördük. Neukölln ilçesinde 5 birey 2 odalı dairede yaşıyorsa, demincek Ukrayna’dan yahut Suriye’den gelenler 1 odada 5 yaşama yaşıyorsa bu yoksulluktur ve varlıklı ülkede sefalettir.” değerlendirmesini yaptı.

Stiefel, herkesin akilane tıpkısı konvansiyon düzeyinde yaşaması ve bunun için içtimai yardımların artırılmasını gerektiğini belirterek, ülkede yaşanan toplumsal değiş sürecinde kimsenin dışlanmamasını istedi.

Malulen tekaüt olan Arthur Streit da seçimlerde sosyal yardımın artırılması sözü veren Alman koalisyon hükûmeti hükümetinde vadi kayran partileri eleştirerek seçme kampanyasında söylenenlerin yerine getirilmediğini belirtti.

Twitter’dan mayıs ayında yoksulluktan etkilendiğine ilgili paylaşımda kâin ve bugün gösteriye katılan Anni W. birlikte insanların bıktığı amacıyla gösteriye katıldığını vurgulayarak, “Yeter daha çok. Görmezden geliniyoruz. Duyulmuyoruz. Kimesne bizi dinlemiyor. yanlışsız elbette ahzüita yapabileceğimi bilmiyorum. Peki, bu korkutucu.” diye konuştu.

Yardım kuruluşu Paritaetische Wohlfahrtsverband, 2021’üstelik ülkedeki çöllük sayısının tahminî 14 milyona yükseldiğini açıklamıştı.

Share: