Almanya Başbakanı Scholz, AB’nin genişlemesini ve reformların yapılmasını istedi

? Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliğinin (SUTAŞ) genişlemesini ve reformların yapılmasını istedi.

Scholz, Avrupa Sosyalistleri Partisinin (PES) Berlin’de düzenlediği kongrede yaptığı konuşmada, Ukrayna, Moldova, Garp Balkanlardaki ülkeler ve görüş açısı adına Gürcistan’ın da müstakil ve demokratik bir Avrupa’nın parçası olduklarını söyledi.

Scholz, namzetlik statüsü kayran Balkan ülkelerine sunulan sözlerin namına getirilmesi gerektiğini yineledi.

“DENIZ’nin genişlemesini destekliyorum.” diyen Scholz, 27, 30 yahut 36 ülkeden oluşan 500 milyonun üzerinde eşit ve özgür vatandaşa topluluk müttehit benzeri AKARSU’nin dünyada ağırlığını daha dinamik gösterebileceğini kaydetti.

DENIZ’nin doğuya doğru büyümesinin sistem amacıyla tıpkı algı olacağını rapor fail Scholz, “Tabiatıyla namzet ülkelerin katılım kriterlerini namına getirmesi gerekiyor. Onları genişlik gür şekilde destekleyeceğiz.” dedi.

Başbakan Scholz, SU’nin bile bu genişlemeye hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Scholz, SU’de reformların yapılmasını de istekle, dış siyaset ve mali konularda düşünce birliği namına oy çoğunluğuyla kararların alınmasını murat etti.

Bu konuda ülkelerin ikna edilmesi gerektiğini savunan Scholz, “Talebimiz tıpkısı jeopolitik Avrupa ise o ahit fikir çokluğuyla değişmeyen alınması egemenliğin kaybı değil kazanımı tamam.” ifadesini kullandı.

Scholz, bu bağlamda SUTAŞ’deki bayağı ülkelerin endişelerine dahi ilgi edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Gelecekte bile seçme ülkenin endişelerinin duyulması gerekiyor. Başka seçme molekül Avrupa fikrine yezitlik peki.” değerlendirmesinde bulundu.

SUTAŞ’nin zat içinde yaşadığı kafile ve finansal alandaki ihtilafları aşmasını dilek fail Scholz, Birliğin kişi güvenliği amacıyla henüz çok kalın almasını ve askeri namına dahi yeteneklerini artırmasını istedi.

Rusya-Ukrayna savaşına üstelik değinen Scholz, Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in yol kullanarak bakir sınırlar kurmak istediğini dile getirdi ve “Bunu tığ Avrupa’birlikte tek antlaşma yeniden varagelmek istemiyoruz.” diyerek konuştu.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı nehiy etmesinin Avrupa’nın düzenlilik düzenine bile tıpkı çevik olduğunu, buna karşı duracaklarını vurgulayarak, “Avrupa’dahi barışa müteveccih tıpkısı saldırıya müsaade veremeyiz.” dedi.

Öte yandan, PES kongresinde yapılan seçimde bozuk İsveç Başkanı Stefan Löfven, 262 delegeden 255’inin oyunu adına PES’in bakir başkanı oldu. Löfven, böylece 11 sene bu görevde bulunan Bulgar Sergey Stanişev’in yerine geldi.

Share: