AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde Gayrimenkullere İlişkin Yetkilerin Uray Encümenine Devredilmesi Ihtarname Edildi.

Bili: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: IHTIYAÇ KARABAYIR

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne ilgilendiren gayrimenkullerin mir, kiralama, tahsis ve takas yetkisinin AKP ve MHP’lilerden oluşan uray encümenine devredilmesini protesto etti. CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, “Bu karardan aynı dakika evvel dönmelidirler. Bu satış kararı türel değil, tamamen politik tıpkısı karardır. Bu siyasi kararın hesabını da muhteşem hız önünde vermek zorundadırlar” dedi.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, güzeşte 5 Ocak’taki oturumunda belediyeye ilişik gayrimenkullerin komutan, isticar, tahsis ve değişim yetkisi, belediye reisi güdümündeki şehremaneti encümenine devredildi. CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, bu kararla birlikte şehremaneti meclisinin fiilen lağvedildiği gerekçesiyle bugün eylem yaptı. Belediyenin uğrunda yapılan protestoya CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal ve Gökan Zeybek dahi katıldı.

Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Mert Bahçetepe, belediyenin kimi zaman imar talanına, arada bir dahi amme kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına ve peşkeş çekilmesine cebin politik ve hukuki mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti. Bahçetepe, şöyle konuştu:

“ÜSKÜDAR HALKININ İRADESİNE KARŞI YAPILMIŞ BİR DARBEDİR: Üsküdar Şehremaneti Meclisi’nin karı ayı toplantısında, tam itirazlarımıza karşın AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınan kararla uray namına kayıtlı bilcümle gayrimenkullerin satışı ve kiralanması hususunda kanun gereği şehremaneti meclisine ilgili olan yetkilerin tümü AKP ve MHP’lilerden oluşan şehremaneti encümenine devredilerek gasp edilmiştir. Bu karar, Üsküdar halkının iradesine cebin yapılmış aynı darbedir. Şehremaneti Meclisi fiilen lağvedilmiştir. Belediye encümenine satış konusunda bitirme sunulan bu gayrimenkuller, Üsküdar Belediye Başkanı’nın yahut encümeninin ferdî malı değil, parçalanmamış Üsküdar halkının ortak malıdır. Üsküdar Belediyesi, bu gayrimenkullerin satışı ile gerçekte Üsküdar halkının geleceğini üstelik satışa çıkarmaktadır. İstanbul’un 39 kaza belediyesi beyninde yeryüzü büyük bütçeye topluluk ikinci uray konumunda kâin Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz sene 900 milyon ek namus borcu alarak bütçe disiplini konusundaki inatçı sicilini ortaya koymuştur. Muhtemelen kim, biricik adam rejiminin ülkeyi sürüklediği soylu erki buhran, Üsküdar Belediyesi idaresinin da ekonomik güçlükler çekmesine etmen olmuştur. Elhak, kazançlı krizle boğuşan vatandaşlarımızın alın terinden toplanan vergilerden oluşan bütçeyle yetinemeyen Üsküdar Belediyesi, halkın mallarını satarak elde ettiği eklenmiş kaynaklarla savurganlık ve basiretsizliğine çözüm üretmeye çalışmaktadır.

RANT ODAKLI ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN BITMEME EDİYOR: Yekpare Türkiye, kaynakların el üzere kullanıldığı, toplumsal belediyeciliğin genişlik adamakıllı örneklerini Kavim İttifakı eliyle yönetilen belediyeler eliyle deneyimlerken; Üsküdar’birlikte hala kaynaklar yandaşlara peşkeş çekilmekte, bulunmaz araziler ne amaca hizmet ettiği belgisiz şekilde satılmakta ve rant odaklı uygulamalar atiklik kesmeden devam etmektedir. Filhakika Hilmi Türkmen ve ekibi, zaman itibarıyla çıktı şehremaneti yönetiminden tekessür aynı yüklenici ve emlakçı üzere çalışmaktadır. Uyguladıkları hatalı politikalar ve yandaşlarını ensesi kalın etme zihniyetlerinden çevre henüz geçmiş devriye, cami kabil kamusal alanları bile satmakta mahzur görmeyen Üsküdar Belediyesi’nin, mecliste karşılaştığı sert mugayeret ve oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle süreci meclis dışına taşıması ve parçalanmamış yetkiyi komite üzerinde toplaması, ahbaplık tanımaz uygulamalarının akıbet ve ihtimal birlikte en bellek almaz örneğidir. Bu hukuksuz tıpkısı karardır. Şeffaflıktan ve adisyon verebilirlikten bu denli uzak ayrımsız anlayışın topluma yarar sağlaması beklenemez. Bugüne büyüklüğünde yaklaşık 100 dönümün üstünde yer satışı işleyen ve metanetli çokça eşsiz yapıyı lehtar vakıf ve derneklere teşrikimesai adı altında devreden Üsküdar Belediyesi’nin, as ve kiralama aracılığıyla varlığını temdit çabası tükenmişliğinin arz açık göstergesidir. Üsküdar Belediyesi’nin bilcümle bu kusurlu uygulamalarının ve tercihlerinin faturasını Üsküdar halkı bitmek zorunda değildir.

İPTALİ İÇİN GEREKLİ DAVALARI AÇACAĞIZ: Antrparantez, 20 almanak AKP iktidarının son aylarına geldiğimiz şimdilerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden kesilen kaynakların intihap sürecinde ilçe belediyeleri üzerinden elde edilmesine çevrik tek adıma cevaz etmeyeceğimiz da bilinmelidir. Bugün buradan gine ayrımsız davet yapıyoruz; yapılacak olan önce seçimlerde, Budun İttifakı iktidarında, geçmişten bugüne Üsküdar halkının temiz gücü ile var ettiği kaynakları, kamusal alanlarına hukuksuz bir şekilde ayn koyan herhangi bir ki var ise önem uğrunda adisyon vereceklerini unutmamalıdır. Bu duygularla hafta başı itibarıyla bahis konusu sedir kararının iptali amacıyla gerekli davaları açacağımızı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunarak mukteza eksiksiz hukuki yollara birlikte başvuracağımızı buradan bütün yetkililerin ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

GÖKAN KABADAYI: BUNUN İPTALİNİ KATEGORIK SAĞLAYACAĞIZ

Gökan Ağabey bile belediyenin, Üsküdar halkının vergileriyle kendisine verdiği bütçeden kimi kaynakları üstencilik hizmetleri adı altında kullanmaya başladığını söyledi. Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hangi zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin belediyeleri, birincil odacı olan, asli görevi olan bölüt hizmetin yanında müteahhitlik hizmetlerine başlamıştır? Elan da ilginci Üsküdar Belediyesi’nin bu hizmetler karşılığında kamu kurumlarından, Milli Emlak’tan almış olduğu Üsküdar ilçesinin dışındaki birtakım parselleri, kendisine bakarak belirlediği fiyatlarla, yandaşlarına düşük fiyatlarla sattığı, bu manada Üsküdar halkının vergilerinden toplanan bütçeden kimi çevrelere getirim aktarıldığı üstelik engelsiz biçimiyle ve Üsküdar Belediyesi’nin Denetim Yarkurul raporlarında da ayan belirtilmiştir. İstanbul’un arz medyun belediyelerinden biri haline mevrut bu bayrı Üsküdar ilçemizin belediyesine buradan benzeri çağrı boşaltmak istiyorum. Demokrasinin yer anne ölçütü seçimlerdir, milletin iradesidir. Milletin iradesinin temsilcisi birlikte belediyelerde meclislerdir. Üsküdar Uray Meclisi’ni aylak kılmaya dönük, adisyon vermekten kaçmaya çevrik ve beherglas parselin satılması ve kiralanmasıyla ilgilendiren Üsküdar halkının onun temsilcisi uray divan üyeleri yoluyla denetiminden kaçırılmaya çalışılmasını izleme altındayız. Arkadaşlarımız bu meclis kararı yürürlüğe girdiğinde bunu ülkü edeceklerdir. Bunun iptalini kategorik sağlayacağız. Çünkü Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet bize, milletin iradesinin üstünde tek ferman olmayacağını göstermiştir.”

MAHMUT TANAL: TAMAMEN SİYASİ BİR KARARDIR

Yiğit’in arkası sıra konuşan Mahmut Tanal bile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i eleştirdi. Tanal, şunları söyledi:

“Şayet tığ büyük tıpkısı aileysek Üsküdar kendisine, karı ferdi biz gayrimenkulleri o ailenin yönetimini, şirketin yönetimini şayet Hilmi Türkmen’e mevdu ise Hilmi Türkmen gelmek kim Üsküdar’ı batırmıştır. Batırdığı üzere gayrimenkulleri satışa çıkarmıştır. Peki, aile bireyleri o ailenin zararına, o ailenin konuşu durumunu yönetemiyorsa, o yetkiyi ondan alırız. Tamam, Üsküdar halkının gayrimenkullerini, Üsküdar Belediyesi’ni borca çekik durumuna, müflis durumuna getirdiği üzere satışı hukuka uygun mudur sorusu; belediye başkanları ve şehremaneti meclislerinin yönetimsel ve cezai sorunuyla ilgilendiren kitapta der ki, bu yetkilerini eğer keyfice, hususiyet dışı kullanıyorlarsa bağımsız milletvekili ama hem yönetsel anlamda hem cezai anlamda sorumludur. Yani ‘Bu yetkiyi şehremaneti divan üyeleri, tığ başkana verdik, başkanın sorunudur bu sorun’ diyen belediye meclis üyeleri birlikte kurtulamaz. Mevcut olan hükümler şunu söylüyor. Yetkiyi verirsin ama yetkinin kapsamına, yetkinin tam niteliklerini evsaflarını teferruatlı aynı şekilde yüklemek zorundasın. aksi hâlde açık kart gibi, beyaza imza kabilinden ‘Al komutan, tığ sana bu gayrimenkulleri verdik. İster sat ister kiraya ver icap bağışla lazım varyasyon yap, ne yaparsan yap’ bu şekildeki yetkiler cürüm teşkil etmektir. CHP Üsküdar kaza örgütü olarak, CHP İstanbul memleket örgütü kendisine bunun takipçisi olacağız. Bu karardan bire bir zaman önce dönmelidirler. Bu eş kararı hukuki değil, ağız ağıza siyasi tıpkısı karardır. Bu politik kararın hesabını da önemli hâkimiyet uğrunda vermek zorundadırlar.”

Share: