Akıbet zaman haberleri! Gaileli şişman kuşu, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu

ÇANAKKALE’nin Gelibolu ilçesinde, kanadından ve ayağından çorlu mevcut, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan şişman kuşu, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu.

Doğa Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Çanakkale Bölüm Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 3 hafta geçmiş Gelibolu ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ayrımsız şişman kuşu olduğu ihbarı konusunda harekete geçti. Bölgeye giden ekipler yoluyla iri kuşunun bacağında henüz başlangıçta kaynayan bir kırık ve sağlıklı kanadında çarpmaya tutkun keskin olduğu belirlendi. Kuş, Çanakkale’ye getirilerek, Doğa Himaye ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü’nde tedavisine başlandı. Uygulanan hikmet tedavi sonrasında nazik kuşu sağlığına kavuştu. DKMP Baytar Hekimi Meltem Dimişgi yoluyla çorlu büyük kuşuna makbul fizik tedavi işlemi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşıldı.

‘FİZİK TEDAVİNİN YERİ OLDUKÇA ÖNEMLİ’Hayvanseverler aracılığıyla estetik görüntülerle ilişkin açıklamalarda bulunan Baytar Doktor Briz Dimişgi, genelde insanlara uygulanan hikmet tedavinin, balaban kuşuna uygulamasının dikkat çektiğini söyledi. Iri kuşunun dertli halde bulunduğunu nâkil Dimişgi, şöyle konuştu: “Nazik kuşumuzun önce tedavisinde sağ kantta çarpmaya tutkun münhal yarısı ve iyi bacakta de fay oluşuk ve kaynamış. Tığ birlikte bu süreçte iri kuşunun hem kanat tedavisine hem birlikte eklemlerdeki durumunu anlayabilmek amacıyla hikmet otama ve rehabilitasyon işlemlerine başladık. Bu canlımız balıkçıl bir kuş. O yüzden birlikte tedavisinde, hele angıç yarasından bilahare bacaklarındaki kas asap sistemindeki zedelenmenin ne kadar olduğunu kullanmak amacıyla hikmet otama uyguladım. Elan bilahare su havuzumuzda canlımızı bacaklarındaki kasların güçlenmesini sağladım ve hareketlerini arama ettim. Bu şekilde tedavimizi yaptık. çıktı insanlarda menus olunduğu için iri kuşuna uyguladığım fizik tedavinin özen çektiğini düşünüyorum. Hayvanlarda üstelik yalnız kuşlarda değil, sair canlılarımızda da fizik tedavinin yeri az çok eke. Adale ve sinir dokusunun tahribatını anlayabiliyoruz. Alelhusus balaban kuşunda ayaklarındaki zedelenmenin ne büyüklüğünde olduğunu, sinir iletiminin olup olmadığını hikmet tedavi uygulayarak baktım. Becerikli kuşlar bacaklarıyla yaşamlarını devam ettiriyor. Zira o pençelerle çandır hayvanları yakalıyorlar. Bu canlımızın da balıkçıl benzeri kuş olduğu amacıyla suya konması gerekiyor. Canlılarımızda üstelik hikmet otama uygulanıyor.”Büyük kuşunun nesli gözdağı altındaki benzeri tuhaf olduğunu söyleyen DKMP Çanakkale Yazıhane Müdürü Saz Şairi Hacıalioğlu ise “Gelibolu ilçesinden yapılan ihbar üstüne ekiplerimiz bu kuşu aldı. Hızlıca kurumumuza getirilen nazik kuşunun tedavi süreci başladı. Çanakkale el dahilindeki bütün ihbarları değerlendiriyoruz, bilcümle canlılarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.Sağlığına kavuşan nazik kuşu, güdük benzeri müddet sonraları doğaya salınacak.

Share: