Akıbet zaman gündem: BAŞBAĞLAR KATLİAMI DAVASI YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

BAŞBAĞLAR katliamıyla ilişkin 2019 yılında başlatılan yıpranmamış soruşturmanın ardından açılan 1’i tutuksuz, 20’si firari, 21 sanığın yargılandığı davanın geçmiş duruşması, bugün Erzincan 2’nci Korkulu Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada SEGBİS ile dinlenen davanın tutuksuz sanığı S.T. (56) adlı kadın, suçlamaları akseptans etmedi. 38 mağdurun 15’ini dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı sav dosyalarındaki kusurlu hususların giderilmesi üzere 19 Aralık’a erteledi. Erzincan’ın Kemaliye ilçesine merbut Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde PKK’lı teröristler, 33 sivil vatandaşı şehit etti. O dönüş düzenlenen soruşturmanın peşi sıra 20 hayat hakkında sevgili açıldı. İzmir’bile Büyüklük Düzenlilik Mahkemesi’nde tanıdık davada, 2 yaşama için mahkumiyet kararı çıktı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı 2019’da dosyayı yeniden açtı. 3 almanak görgüsüz emek sonucu yıpranmamış delillere ulaşıldı. Katliamda sorumluluğu bulunduğu ve yıldırı örgütü PKKKCK üyesi oldukları belirtilen 21 bed yegâne yegâne belirleme edildi. Anket kapsamında şüphelilerden S.T. gözaltına alındı, diğerlerine ise ulaşılamadı. S.T., çıkarıldığı mahkemece adli taharri amacıyla azade bırakıldı. Firari 20 bed karşı ise yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra S.T. ile katliamda sorumluluğu kâin ve yıldırı örgütü PKKKCK üyesi oldukları tayin edilen firari A.Ç., A.T., C.Ş., D.K., D.S., E.M., E.K., F.Y., H.S., H.A., H.Y., İ.H.A., İ.T.Y., M.İ., M.D., M.A., N.Ö., S.Ö., S.T., Ş.Ö. ve Ü.B. üzerine ‘Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan ayrımsız kısmını, kerem idaresinden ayırmaya çalışmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası istemiyle sevgili açıldı. İddianamede, elan ilk birçok ayrımlı eylemlere katılan terör örgütü üyelerinin bile ifadelerine yer verildi.

DAVANIN İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Sanıkların yargılanmasına bugün Erzincan 2’nci Yoğun Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada, İstanbul Adliyesi’nden Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuklanmadan maznun S.T. ile 4 tanık dinlendi. S.T. savunmasında, suçlamaları reddederek saldırıda kendisinin olmadığını öne sürdü. Duruşma heyeti, 38 mağdurdan 15’inin üstelik ifadesini aldı.

Duruşmayı YANLIŞSIZ Fırka Erzincan Saylav Hüccet Çakırdoğan, Kemaliye Şehremini Mehmet Karaman, DOĞRU Öğür İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Başbağlar Köyü Muhtarı Yüce Akarpınar ve çok sayıda yurttaş ile katliamın mağdurları izledi. Duruşma devam ederken sunulan arada açıklama özne mağdurların avukatı Bedel Kartal, 2 Temmuz 1993 Madımak ve maalesef 5 Orak Ayı 1993 Başbağlar budunsal ve inanç ekseninde emperyalistlerin gölgesinde gelişen iki ateş vakadır. Haddizatında birlik Türk Milleti evlatları etnik ve inanç ekseninde bu olaydan uzaklaşarak Türk vatanının bütünlüğü, Türk Milletinin birliği, dirliği, bolluk ve huzuru Türk Devleti’nin sonsuzluğu ve gelecek nesillerimizin insanca yaşaması için bitirmiş olmaya çağırma ediyorum. 21 sanığın bir lahzada tutuklanmasını bekliyorum. Adli arama şartı ile serbest bırakılan kişinin tutuklanmasını istiyoruz. Tutuklandığı devir bir nice kişiler ortaya kazanç. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadelerde de zımnen bu işin içinde. Genişlik önemlisi Ankara Çap Güvenlik Mahkemesi 199921 ana az sevgili dosyasının bu sav dosyasının içine girecek çünkü PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan zevatın bu sevgili birlikte yargılanmasını rica ediyorum. Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Çünkü doğrusu adada birlikte rapor ettiği üzere Şemdin Sakık’ın de iddianamedeki ifadesi bu durumu ayan ve kesin ortaya koyduğu üzere PKK yıldırı örgütünün doğrusu kurucusu, yöneticisi ve başkanı halen başkanlığı bitmeme etmektedir. Türk Milletine sesleniyorum. Koca Türk Milletini rejim iddiasında görevli olanlar ihtişam ve ulus mücadelesinde ininde ne pahasına olursa olsun terör yok edilmelidir diye konuştu.

‘KATİLLER BULUNSUN, CEZALANDIRILSIN’

Olayın mağdurlarından o zaman 12 yaşında olan Mehmet Kaya (41), ’30 yıl sonradan gelen geç kalınmış bire bir adalet için bile biz zat savaşımızı vermeye devam ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları yerine gelsin. Bu bizim içimizi tek devir soğutmayacak. Katliamda 12 yaşındaydım. Halen acısını yaşıyoruz. Halen ilk günkü kabilinden acısını yaşıyoruz. Bizim acımızı tek husus dindiremeyecek. Katiller bulunsa de dinmeyecek amma tığ müddei olamaya bitmeme edeceğiz. Hakkımızı arayacağız. Şikayetçi olacağız dedi. Mağdurlardan Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Uca Dikkaya da ‘O tarihte açılan sav 1997 yılı Ekim ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’üstelik üstelik o tarihte kurgulanmış tıpkı mahkemede hukuk skandalları ile kırcı bire bir şekilde kapatılmıştı. O çağ devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet eylemek bize zul geldiği üzere o periyot acımızı da o skandalları dahi içimize gömmüştük. Fakat zaman 2019 yılından beri incelenen, babayiğit savcılarımızın iddianamesi onları kutluyorum. Kutlama ediyorum. Mahkeme heyeti aracılığıyla kabul edildi. O çevrim akamete uğrayan umutlarımız zaman gene yeniden yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim; adalet hakkı ile görünme valör. Katliama katılan değme kim varsa bu alçak terör örgütü mensuplarının tüm cezalarını bulur. Bunların cezalarını bulması birlikte diğerlerine dahi benzer evet. Türkiye’bile o kadar çokça faili belirsiz olaylar var ki özellikle de 1993’te. Bunlarında inşallah failleri bulunur. Tıpkı henüz de hangi Sivas ne de Başbağlar hadiseleri yaşanmaz inşallah ifadelerini kullandı.

Davayı strateji eden Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ise, ’29 sene önce yaşanan katliam halen değişen ayrımsız öz bulunmayan. Şehitlerimiz gönlümüzde yaşıyor ancak bugün yeniden kangren olan davamıza bisturi vurulduğu üzere yetkililere teşekkürname ediyorum. Biz Türk adaletine inanıyoruz. Buradan süt kuzusu katillerine, emperyalist güçlere sesleniyorum. Türkiye’yi Türk Milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Biz 29 yıl önceki dedik kim; ‘Başbağlar’ı unutmadık, unutturmayacağız.’ 29 yıl sonraları gine davamız gündeme geldi. Bütün yetkililere ve emeği sabık herkese teşekkür ederim. Şüheda bizim şehitlerimiz. Bittabi ki hoşgörüsüz gelmeyecekler biliyoruz ama Ne mutlu Türk’üm diyene diyorum dedi. Kısaca 6 saat süren duruşmanın ardından duruşma heyeti, S.T.’nin tutuklanmadan yargılanmasına ve yetersiz dışı yasağı konulmasına karar verip ülkü dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması üzere davayı 19 Aralık’a erteledi.

Share: