AİLESİNDE KESTANECIK KANSERİ OLAN ERKEKLERE UYARI

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Temel Olgun Dalı’nda görevli Prof. Dr. Bülent Akduman, ailesinde kestanecik öyküsü kâin 40 yaş üstü erkeklerin, prostat kanseri tarama polikliniğine başvurması gerektiğini belirtti. Akduman, Hastanın temas şikayeti olmuyor ancak hep erkeklerde görülebilen amansız hastalık bu. Er canlandırma çokça yetişkin; rastgele semptomu, şikayeti olmayan kişilerin tınlamalı prostat muayenesi olması majör dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bevliye Esas Bilim Dalı’nda vazifeli Prof. Dr. Bülent Akduman, prostat kanserinde erken teşhisin maltalık kurtardığını dile getirerek, istikşaf olmanın önemini vurguladı. Prof. Dr. Akduman, kestanecik kanserinin her araz vermeden görülebileceğini söyleyerek, Bizim yeryüzü çokça karşılaştığımız ebat bu şekilde oluyor. Hastanın temas şikayeti olmuyor ancak bütün erkeklerde görülebilen ayrımsız amansız hastalık bu. 50 yaşın üstünde en kesif gördüğümüz aynı kanser ve kansere sadık ölümlerde akciğer kanserinden sonraları ikinci sırada düzlük alıyor diyerek konuştu.

Ailesinde prostat öyküsü bulunan 40 gözyaşı üstü erkeklerin kestanecik kanseri tarama polikliniğine başvurması gerektiğini aktaran Akduman, Önce PSA dediğimiz nefes testi yapıyoruz ve prostat muayenelerini oluyorlar sonrasında birlikte kişileştirme edilirse tedavisi daha kabil oluyor. Kestanecik muayenesi da değişik muayenelerden takatli ayrımlı değil. Son aşama olağan ve kimsenin korkmasını gerektirecek aynı öz değil. Hastalar balkı duyduklarını düşünüyorlar ama çok ağrılı bire bir muamele değil, halkımız kesinlikle biperva rahatlıkla yaptırabilirler dedi.

Prostat kanserinin er teşhisi üzere ücretsiz tarama yapmayı uygun gördüklerini kaydeden Akduman, Türlü diyetlerin önlediğine yönelik icraat var ama çalışmaların neticesi göstermiş kim şu anda tayin edilmiş ispatlanmış seçkin husus namevcut, yön kullanımı önerilmiyor. Haddinden Fazla sayıda ilaçlar, vitaminler var ancak bunların hiçbiri kestanecik kanserini önlemede müdellel tedaviler değil. Bu nedenle er teşhis çokça cesim, herhangi semptomu, şikayeti olmayan kişilerin tınlamalı prostat muayenesi olması kocaman. Biz dahi bu çerçevede bütün halkımıza ücretsiz tarama yapmayı akla yatkın gördük diye niteleyerek konuştu.

‘HER 6 ERKEKTEN 1’İNİN YAKALANMA RİSKİ VAR’

Prostat kanserinin gelişigüzel belirti göstermeden de olabileceğini anlatan Akduman, Prostat kanserinin belirtisi genellikle asemptomatik, yani tek belirtisi sıfır kişilerde üstelik görülebilir çünkü genelde hastalar bize bu şekilde gelir. ‘Benim hiçbir şikayetim yok. İdrarımı rahatlıkla yapıyorum ama soluk testi yaptırdım onda dahi erdemli daha çok sonradan birlikte amansız hastalık teşhis ettiler’ diye dirimsel. Bunun dışında istikbal evresindeyse şayet gereklilik sıkma, idrara çıkmada artış, geceleri idrara kalkması tür. Henüz gelecek evrelerde mızrap ağrıları, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar kabilinden şikayetler tür. Mecmu erkeklerde kabil. Herhangi Bir 6 erkekten 1’i, hayatı süresince prostat kanserine yakalanma riskine sahiptir. Nişan vermediği için rastgele araz vermediği üzere korunmak olabilir olmadığı amacıyla yegâne yapılması gereken uyumlu kestanecik kontroldür. Eğlenceli prostat kontrolü yapılan erkeklerin korkmasında tek hastalık bulunmayan. Akıllıca ve er dönemde belirleme edildiği takdirde temas soy tedavisi benzer? dedi.

Prostat kanseriyle ilgili kavisli bilinenlere değinen Prof. Dr. Akduman, Bazı Bazı hastalardan duyuyorum; ‘Ayakta lüzum yarmak prostat kanserine hastalık oluyormuş’ diyerek. Böyle bire bir molekül bulunmayan. Ayakta idrar boşaltmak prostat kanserine illet olmadığı üzere yasaklayıcı bir etmen bile değildir, etkilemez. Bazı Bazı ‘Kabak çekirdeği yemek kestanecik kanserini engeller mi’ diye geliyor. Böyle tıpkısı molekül birlikte yok. Kabak çekirdeğinde doğal östrojenler var, bu katıksız östrojenler PSA’yı az buçuk düşürürler ama amansız hastalık inhibitör değillerdir diye konuştu.Share: