Ailesinde kestanecik kanseri olan erkeklere uyarı

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Bevliye Anne Bilgi Dalı’nda memur Prof. Dr. Bülent Akduman, ailesinde prostat öyküsü mevcut 40 gözyaşı üstü erkeklerin, prostat kanseri tarama polikliniğine başvurması gerektiğini belirtti. Akduman, “Hastanın herhangi bir şikayeti olmuyor ancak bütün erkeklerde görülebilen kanser bu. Er kişileştirme haddinden fazla yetişkin; herhangi semptomu, şikayeti olmayan kişilerin eğlenceli prostat muayenesi olması kocaman” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bevliye Anne Olgun Dalı’nda işyar Prof. Dr. Bülent Akduman, kestanecik kanserinde er teşhisin hanay kurtardığını dile getirerek, istikşaf olmanın önemini vurguladı. Prof. Dr. Akduman, prostat kanserinin herhangi bir araz vermeden görülebileceğini söyleyerek, “Bizim en çok karşılaştığımız durum bu şekilde oluyor. Hastanın gelişigüzel şikayeti olmuyor ancak hep erkeklerde görülebilen benzeri kanser bu. 50 yaşın üstünde yer sık gördüğümüz bir kanser ve kansere vabeste ölümlerde akciğer kanserinden bilahare ikinci tam meydan alıyor” diye niteleyerek konuştu.

Ailesinde kestanecik öyküsü mevcut 40 gözyaşı üstü erkeklerin prostat kanseri tarama polikliniğine başvurması gerektiğini nâkil Akduman, “Önceki PSA dediğimiz dem testi yapıyoruz ve kestanecik muayenelerini oluyorlar sonrasında da teşhis edilirse tedavisi elan tür oluyor. Prostat muayenesi birlikte değişik muayenelerden kavi farklı değil. Sonuç mertebe yalınç ve kimsenin korkmasını gerektirecek benzeri husus değil. Hastalar ağrı duyduklarını düşünüyorlar ama haddinden fazla ağrılı tıpkı muamele değil, halkımız kesinlikle korkmadan rahatlıkla yaptırabilirler” dedi. Kestanecik kanserinin er teşhisi için ücretsiz tarama yapmayı makul gördüklerini kaydeden Akduman, “Mütenevvi diyetlerin önlediğine müteveccih çalışmalar var ama çalışmaların neticesi göstermiş ki şu anda belirleme edilmiş ispatlanmış temas öz namevcut, bap kullanımı önerilmiyor. Çok sayıda ilaçlar, vitaminler var fakat bunların hiçbiri kestanecik kanserini önlemede müdellel tedaviler değil. Bu nedenle erken teşhis çokça koskocaman, rastgele semptomu, şikayeti sıfır kişilerin ahenktar kestanecik muayenesi olması önemli. Biz de bu çerçevede tüm halkımıza ücretsiz tarama yapmayı akla yatkın gördük” diyerek konuştu.’HER 6 ERKEKTEN 1’İNİN YAKALANMA RİSKİ VAR’ Prostat kanserinin değme araz göstermeden de olabileceğini anlatan Akduman, “Kestanecik kanserinin belirtisi genellikle asemptomatik, yani hiçbir belirtisi olmayan kişilerde birlikte görülebilir zira genelde hastalar bize bu şekilde gelir. ‘Benim tek şikayetim namevcut. İdrarımı ferah ferah yapıyorum amma zaman testi yaptırdım onda bile faziletkâr imdi sonraları üstelik kanser kişileştirme ettiler’ diye niteleyerek dirimsel. Bunun dışında doğacak evresindeyse eğer gereklilik sıkma, idrara çıkmada artış, geceleri idrara kalkması olabilir. Daha ileri evrelerde mızrap ağrıları, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar kabilinden şikayetler cins. Birlik erkeklerde kabil. Gelişigüzel 6 erkekten 1’i, hayatı boyunca prostat kanserine yakalanma riskine sahiptir. Araz vermediği üzere temas belirti vermediği amacıyla sakınmak tür olmadığı amacıyla tek yapılması gereken ağır ezgi prostat kontroldür. Tınlamalı prostat kontrolü yapılan erkeklerin korkmasında tek neden yok. Makul ve er dönemde belirleme edildiği takdirde değme nev tedavisi kabil” dedi.  Prostat kanseriyle ait kavisli bilinenlere değinen Prof. Dr. Akduman, “Arada Sırada hastalardan duyuyorum; ‘Ayakta hacet fora etmek prostat kanserine hastalık oluyormuş’ diye niteleyerek. Hakeza benzeri şey bulunmayan. Ayakta hacet fayrap etmek kestanecik kanserine illet olmadığı üzere önleyici bire bir faktör de değildir, etkilemez. Kimi Zaman ‘Yavan çekirdeği kemirmek kestanecik kanserini engeller mi’ diye niteleyerek geliyor. Hakeza tıpkı öz üstelik yok. Bilgisiz çekirdeğinde natürel östrojenler var, bu natürel östrojenler PSA’yı az buçuk düşürürler ama amansız hastalık önleyici değillerdir” diye niteleyerek konuştu.

Share: