Afyonkarahisar’da “4. Arsıulusal GastroAfyon Turizm ve Haz Festivali” başladı

Tarihten mevrut yerli lezzetleri dünyaya öncelemek üzere Belediye vasıtasıyla, Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda Aç Aşçılar Derneği ve takatli çokça kurumun paydaşlığında planlı “4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Ezgi Festivali” başladı.

Kortej yürüyüşünün peşi sıra Motosiklet Sporları Merkezi’ndeki açılışta konuşan Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin UNESCO aracılığıyla tescilli 3 gastronomi şehrinden biri olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar’ın tıpkısı zamanda Mevleviliğin ikinci merkezi olduğuna meni eden Yiğitbaşı, şehri meydan şeş ve kayran üstü akarsu kaynaklarıyla, mermeri, haşhaşı, sucuğu, kaymağı, lokumu ve özge bir nice ürünüyle “balaban aynı coğrafya” kendisine tanımladı.

Belediye Başkanı Mehmet Efe bile kentin 2019 yılında UNESCO tescilli gastronomi şehri olduğuna işaret etti. Güzeşte yılki festivalin degaje bir katılımla yapıldığını hatırlatan Zeybek, “Bu seneki festivalin bile elan evire çevire olması amacıyla Il, Aşçılar Derneği, Yengi Kalkınma Ajansı, üniversite, ATSO ve sair paydaşlarla birlikte çalışmalar yaptık. Bu seneki Arsıulusal Turizm ve Zevk Festivali’ni üstelik adamakıllı ve ağır sıklet bire bir katılımla açılışını yapıyoruz. Balaban Taarruz’un 100. yılında 75 aktiflik yaptık. Bunların çokları de arsıulusal düzeyde organizasyonlardı.” dedi.

Kabadayı, 600’ün üzerinde yerel hoşlanma olduğunu, 32 ürünün tescillendiğini, 31 ürünün dahi tescili amacıyla müracaat yapıldığını belirterek, “99 ürünün üstelik tescil almasını hedefliyoruz. Gayrı gastronomi şehirlerinden farkımız ürünlerin sebze ağırlıklı olması. Afyonkarahisar’da gastronomi alanında ilkleri gerçekleştirmeye bitmeme ediyoruz. Bu konuda darphanede gastronomi yadigâr paraları bastırdık, seyahat halinde haz yolculuğu sunan önceki gastronomi trenini üstelik şehrimizden uğurladık. Dezavantajlı grupların yararlanabileceği, istihdama olanak sağlayan Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Tedavi Merkezi’ni tamamlayarak önümüzdeki günlerde hizmete sunacağız.” diye konuştu.

Programda daha sonraları Belediye Reisi Mehmet Kaptan, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı ve aşındırmak yazarı Sahrap Soysal ile atölye çalışması yapıldı.

Kaymaklı yumurtalı sucuk pişiren Belediye Reisi Kaptan’e eşi Bağlılık Yiğit bile eşlik etti.

Share: