Adlı oyunculardan bicik kanseri farkındalık eylemine bilcümle destek

Ünlü oyunculardan meme başı kanseri farkındalık eylemine tamlık bindi

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Dünya Afiyet Örgütü aracılığıyla 2004 yılından bu yana meme başı kanserinde er teşhisinin önemi ve bicik kanseri farkındalığının vurgulanması üzere 01-31 Teşrinievvel Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmesi nedeniyle, Ayvalık İlçe Esenlik Müdürlüğü yoluyla bire bir gidiş ve aktiflik programı düzenlendi.

Esenlik çalışanları ve kadınların amade bulunduğu etkinliğe; hususi bire bir monitör kanalı amacıyla çekimleri süren tıpkısı saf filmin adlı oyuncuları; Reha Özcan, Veda Vatanperver İpek, Melisa Berberoğlu, Almila Cezire, Melisa Berberoğlu, Demircan Kacel ve Tayfun Eraslan bile katılarak destek verdi.

Ayvalık marina mevkiinden, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Altını Meydanı’na kadar süren meme başı kanserine farkındalık yürüyüşü öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan adlı aktör Veda Yurtsever İpek, “Erkenden farkına varılabilecek tıpkısı hastalığın teehhür nedeniyle ağır problemler yaşanmasının önüne geçilebilmesi hesabına Ayvalık halkı ve alelhusus kadınlara sesleniyoruz; ücretsiz taramaların yapıldığı bu izlence dahilinde lütfen kontrollerini ihmal etmesinler” dedi.

Genç aktör Almila Cezire ise, “Bizler birlikte Veda bacı ile benzeri fikirdeyiz. Kanserde erken canlandırma haddinden fazla cesim. Böyle tıpkısı imkan varken, tamam kadınlar bu imkandan biperva yararlanmalı ve kontrollerini aksatmadan yaptırmalıdır” mesajını verdi.

Oyunculardan Melisa Berberoğlu de, böylesi aynı etkinliğe katılıp, tıpkısı farkındalık oluşturulmasına yardım verdikleri amacıyla çok bahtiyar olduklarını söyledi.

Genç oyuncu Demircan Kacel ise arkadaşlarının mesajlarına kelimesi kelimesine katıldığını erken teşhisin kanseri yendiği gerçeğinin de katiyen unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Usta aktör Reha Özcan bile bicik kanserinin elden kadınların sorunu kendisine hakikat ayrımı yapılmadan bakılmaması gerektiği vurgulayarak, “Sağlık ve can dair rastgele şeyde eş olarak herkesle alay malay hayatı elan iyiye yöneltmek istiyoruz. Daha dimdik kuzuluk getirmeye çalışıyoruz. Çünkü yaşadığımız bu avlu bizim değil, çocuklarımızın hayatları. O yüzden üstelik bizde onlara bindi olmaya çalışıyoruz” dedi.

Amaç farkındalık oluşturmak

Düzenledikleri etkinlikle ilişkin bilgiler veren Ayvalık İlçe Esenlik Müdürü Eksper Dr. Kevser Uyan, 01-31 Teşrinievvel tarihlerinin Meme Kanseri bilinçlendirme kocaoğlan olduğunu hatırlatarak, “Burada olmamızın nedeni insanlara meme başı kanserinin var olduğunu uyarmak ve bu kanserle çok yayılmadan, ölümsek ayla gelmeden, hastalık ilerlemeden tanısının koyulabildiğini, er teşhisinin yapılabildiği ve er teşhisle iyilik sürecinin elan acele olabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımızı esenlik müdürlüklerimize tutkun KETEM’lerimize bekliyoruz. Ücretsiz kendisine bakanlımızın tarama programı vardır. İki yılda tıpkı momografi çekimleri yapılmaktadır. Herkesi bekliyoruz. Dosdoğru günler diliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Kanserde erken kişileştirme çok yüce”

Balıkesir İl Esenlik Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ehlihibre Dr. Arkadaş Budak birlikte yaptığı açıklamada, yaptıkları çalışmalarla kadınları meme başı kanserine cebin farkındalıklarını arttırabilmek olduğunu kaydederek, “Çağımızın sunma şişman sorunu obezitedir. Bununla beraber toplumumuzda obezite nedeniyle meme başı kanseri vakalarını henüz sıklıkla görmeye başladık. Burada şanlı olan kişinin farkındalığıdır. Günümüzde elimizdeki teknolojik imkanlarla meme kanserini çok daha er yakalayabiliyoruz. Bu yüzden üstelik erken teşhislerle herkesin hayatlarına devam etmelerini istiyoruz.” dedi.

Farkındalık etkinliği yürüyüşün ardından kaymakamlık merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmalar, umum oyunları gösterimi ve müptedi sanatçılardan oluşan koronun verdiği konserle sona erdi.

Etkinlikte; Ayvalık Şehremaneti Komutan Vekili Ethem Vardı, Uray Meclis Üyesi Tülay Çankaya, Edremit İlçe Esenlik Müdürü Mehmet Onur Yılmazda amade bulunurken, Ayvalık İlçe Güvenlik Müdürlüğü avrat polisleri KADES brifing stantı kurdu.

Share: