Adana haberi | Uluslararası Adana Haz Festivali’nin gala yemeği yapıldı

Adana Valiliğinin sülale sahipliğinde, büyükşehir ve kaza belediyeleri, odalar ve sivil cemiyet kuruluşlarının hareket birliğinde bu yıl altıncısı planlı Arsıulusal Adana Zevk Festivali’nin “Ön Gösterim Yemeği” Adana Müzesi’nin bahçesinde yapıldı.

Ilbay Süleyman Elban, zeytinyağlılardan tatlılara, et yemeklerinden içeceklere kadar birçok lezzetin sunulduğu programda, festivalin içerik açısından rastgele yıl henüz ayrımlı tıpkısı yapıya büründüğünü söyledi.

Festivalde bir nice konuk ağırlayacaklarını tamlayan Ilbay Elban, “Şovlarımızın, etkinliklerimizin olduğu çok farklı ayrımsız festival yaşatacağınızı ümit ediyorum. Adana’da ezgi festivali 365 periyot oluyor fakat biz Adana dışındaki insanlarımızın da bu lezzetlerden yararlanmalarını,

Adanalıların sıcaklığını görmeleri için 3 zaman bile onlar için festival yapıyoruz. Yoksa bu 3 devir dışında üstelik geldiğinizde Adana’bile ezgi festivalinin bütün devam ettiğini göreceksiniz.

Festivali tamamladıktan bilahare ertesi devir yeni yılın curcuna hazırlıklarına başlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar üstelik Adana’dahi onlarca kavmin yaşadığını ve gelişigüzel kavmin buraya muhteşem lezzetler bıraktığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Bizim atalarımız bugüne kadar bunu taşımış. Bu büyüklüğünde güzelliğin çabucak Adana tarafından bilinmesi, faydalanılması basit az buçuk acınma olurdu. Bunu Türkiye’ye ve dünyaya takdim etmek, bu güzellikleri herkesle paylaşmak gerekiyordu. 6’ıncısını yaptığımız ezgi festivali birlikte bunu sağlayan festivallerden tıpkı tanesi. Bunun beraberinde 3-4 festivalimiz var. Her festival Adana’nın bellik değerini artırmasına balaban ulama sağlıyor.”

Share: