Acun liderlerinden Reisicumhur Erdoğan’a ve Türkiye’ye taziye mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bir nice ülkenin devlet ve hükümet başkanı, Bartın’daki maden ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenler amacıyla başsağlığı mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, aralarında Rusya, Azerbaycan, Hollanda, İspanya, Ukrayna, Tren, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, KKTC, Yunanistan, Pakistan, Tacikistan, Gürcistan, Macaristan, Filistin, Esasen Bissau, Belarus, Libya ve Ürdün’ün bulunduğu kavi çokça ülkenin çap ve hükümet başkanı, Bartın’daki eroin kazasında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı iletti.

Avrupa Konseyi, Türk Devletleri Teşkilatı, Birleşmiş Uluslar, Acun Sağlık Örgütü kadar uluslararası kurumların yanı sıra KÖLE, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya, İsveç, Polonya, Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Moldova, Karadağ, Suudi Arabistan, Akdarı, Umman, Bahreyn ve Irak de dışişleri bakanlıkları ve büyükelçilikleri vasıtasıyla Türkiye’ye taziyet mesajları yayınladı.

Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin, mesajında Reisicumhur Erdoğan’a hitaben, “Sayın Cumhurbaşkanı, Bartın’da meydana mevrut kömür madeni kazası nedeniyle lütfen bildirme derin taziyelerimizi akseptans edin. Yaşamını yitiren madencilerin ailelerine ve arkadaşlarına gönülden desteğimizi ve yaralılara evgin felah dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev birlikte Reisicumhur Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Sevgili Kardeşim… Acınızı paylaşıyoruz. Size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, ahi Türkiye halkına özlük adıma ve Azerbaycan halkı yerine genişlik derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara şifalar diliyorum.” ifadesine düz verdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Kızıl dostum Tayyip… Bartın’bile gerçekleşen eroin kazasından âlem acınızı paylaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine arz içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini içeren tıpkısı kuvve iletti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise mesajında, Cumhur Reisi Erdoğan’a sunu içten taziyelerini ileterek, “Bu hazin anlarda İspanya yanınızdadır.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cesamet Başkanı Volodimir Zelenskiy, içtimai medya üzerinden, “Bartın’ın Amasra ilçesinde eroin patlamasının meydana geldiği haberini dip üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybedenlerin akrabalarına ve yakınlarına taziyelerimi sunuyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum.” ifadeleriyle Türkçe bire bir paylaşım yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar de mesajında eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur dileyerek, “Milletimize eski olsun.” ifadesine meydan verdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Son Teşrin Cömert Tokayev ise Reisicumhur Erdoğan’a gönderdiği taziyet mesajında, “Kazakistan halkı ve şahsım namına size ve sevdiklerini kaybeden ailelere taziyelerimi iletiyor, telafisi mümkün sıfır acıyı paylaşıyorum. Ölenlerin ruhlarının zihayat olmasını, yaralıların bir dakika ilk iyileşmesini Kebir Allah’tan yalvarma ederim.” ifadelerini kullandı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bartın’daki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenler amacıyla taziye mesajı gönderdi.

Yunanistan Başbakanı??????? Kiriakos Miçotakis, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Bartın’daki eroin patlamasından ve duygusal kayıplarından üzüntü duyduğunu tabir etti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Kutsal, eroin ocağında meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler üzere yoğun üzüntüsünü dile getirerek, “Dualarımız dram aileler ve Türk halkı ile birlikte.” açıklamasını yaptı.

Tacikistan Reisicumhur İmamali Rahman bile mesajında Bartın’daki kömür madeninde meydana gelen patlamanın kendilerini dikçe üzdüğünü belirterek, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına Tacikistan halkı namına bildirme koyu taziyelerini iletti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili ve Başbakanı İrakli Garibashvili da mesajlarında Türk halkına ve hükümetine yer teklifsizce taziyelerini bildirdi.

Yeniden Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, ülkesi ve Gün Batısı Afrika Ülkeleri Hesaplı Topluluğu (ECOWAS) yerine taziyelerini iletti.

Kırgızistan Reisicumhur Bağır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Çap Mirziyoyev, Filistin Kerem Başkanı Mahmud Abbas, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Libya Yüksek Cesamet Konseyi Başkanı Halid umum-Meşri, Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah ve İsveç Başbakanı olması beklenen Ulf Kristensson dahi gönderdikleri mesajlarda Bartın’daki eroin ocağındaki patlamada hayatı kaybedenler üzere taziyelerini anlatım etti.

Dışişleri bakanlıklarından taziyeler

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Hollanda Dışişleri Bakanı Wope Hoekstra, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili içtimai medya paylaşımlarında maden ocağı kazası nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu.

Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Moldova, Karadağ, Suudi Arabistan, Mısır, Umman, Ürdün, Bahreyn, Irak dışişleri bakanlıkları bile Türk halkı ve devletine taziyet mesajı içeren açıklamalarda bulundu.

KÖLE, İtalya, Çin ve Tren’ın Ankara büyükelçiliklerinin içtimai iletişim araçları hesaplarından Türkiye’ye taziyet mesajları paylaşıldı.

Bir Fellah Emirlikleri, Bahreyn, Belçika, Cibuti, Danimarka, Etiyopya, Finlandiya, Hırvatistan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, İrlanda, İsrail, Kosova, Kuveyt, Lüksemburg, Makedonya, Maldivler, Malta, Norveç, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Somali da Türkiye’ye “eski olsun” mesajı gönderen ülkeler ortada saha aldı.

Uluslararası kurumlardan taziyeler

Avrupa Birliği Konseyi, Birleşmiş Milel, Türk Devletleri Teşkilatı, Avrupa Parlamentosu, Acun Sağlık Örgütü, Karadeniz İşbirliği Örgütü ve Uluslararası Emek Örgütü da kömür madeninde sevdiklerini kaybedenlere ve Türk halkına taziyelerini sundu.

Share: