Acımasız petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Moskof petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Rus yer yağı boru yolu işletmecisi Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılı açıklamasında, Zalim petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya haiz Drujba hattının cenup kolu üzere Ukrtransnafta şirketine pey akçesi yapılmasının gerektiği belirtildi.

söz konusu sevkiyat hizmeti üzere Ukrtransnafta’ya yapılan sonuç civar ödemelerin Transneft’e hoşgörüsüz döndüğü bilgisine düzlük sunulan açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine işaret edildi.

Açıklamada, muktezi ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Acımasız petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının değişik kollarındaki sevkiyatının bitmeme ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent petrol yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Acımasız petrolü akışının durduğu haberleri ile düne bakarak 1,05 dolar arttı ve 98 doların konusunda daha çok.

İran petrolünün mail zamanda uluslararası pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabahleyin 94 dolara tadar gerilemesine sefer açmıştı.

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Değme devir 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 bilyon euroluk mevduatında süre uzattı

 

Türkiye’nin petrol ithalatında yüzdelik 13,2 çoğalma

 

Share: