Açar araştırma istasyonun sitesini kopyalayıp vatandaşları dolandırdılar

Kurgu sondaj istasyonun sitesini kopyalayıp vatandaşları dolandırdılar

Dolandırıcılar bu kez araç araştırı istasyonlarını erek aldı

Uzmanı uyardı: İnternetten randevu alırken dolandırılmayın

DÜZCE Elan evvel miftah sondaj ücretleri ile gündeme mevrut istasyon bu defa dahi dolandırıcıların durağı oldu. Dolandırıcılar çevirgeç sondaj istasyonundan internet üzerinden termin almak isteyenleri amaç aldı. Eşlem kent özne dolandırıcılar, vesile sahiplerini dolandırdı.

Bu yıl için açkı araştırı ücretlerinden alınan faziletkâr rakamlar dolayısıyla araç sahiplerinin tepkisini çeken açar sondaj istasyonu, bu kez dolandırıcıların algı kapısı oldu. Vesile tetkik istasyonunun uygun aynı sitesini fail dolandırıcılar, bu sitelerinde arama motorlarında sunma üstte çıkmasını sağlıyor. Arama motorunda açkı tetebbu randevusu almak talip araç sahipleri eşlem sitelere tıkladığında ise farkı ayırt edemeyerek, miftah bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini siteye giriyor. Sistemde randevu oluşturulmadığı uyarısı ile peş peşe ifa yaparak termin aldığını sanan komütatör sahipleri girdikleri işlem başına binlerce teklik servet ödüyor. Fakat miftah sahipleri dolandırıldıklarını ise yaptıkları biraz iş sonrasında halen termin alamayınca anlıyor.

Düzce’üstelik açkı sahibi olan Cem Ulcay’dahi dolandırıcıların tüyo site mağduriyeti yaşattığı vatandaşlar ortada yer aldı. Aksata haset olması nedeniyle internet üzerinden dil tetebbu sırası kabul etmek üzere internet taharri motoruna istasyonun adını yazan Ulucay, çıkan evvel sıradaki linke tıklayarak, art arda randevu almaya çalıştı. İkinci denemesinde bile randevu alamayınca dolandırıldığını anlayan Cem Ulcay, açkı tetkik istasyonunun genel ağ üzerinden ödeme almadığını öğrenince kolaylıkla işlemi yırtmak istedi. Yaşadığı dolandırıcılığı anlatan Cem Ulcay, “Alım Satım günü genel ağ tarayıcısından aracımız amacıyla istikşaf almak istediğimizde istikşaf istasyonunun adını kontrol motoruna yazdık. Bittabi tarayıcıdaki önce çıkan linke tıkladığımızda vacip plaka bilgilerimiz ve muktezi bilgileri bizden istediler. Bu bilgileri girdikten sonradan ifa ekranına yönlendirildik. Ancak ödemenin internet üzerinden yapılmadığını bilmiyorduk. İnternet üzerinden zaruri anaç bilgilerimi girdiğimde hatalı muamele uyarısı aldık. Ifa alınmadığına dayalı 2 öğün yapıldığında ise bu benzeri hatanın devam ettiğini görünce dolandırıldığımızın farkına vardık. Taharri motoru üzerinden methal yaptığımızda evvel çıkan linke tıklamanın hatasını yaşıyoruz maalesef” dedi.

“Dolandırılmamak için emniyetli siteleri bulun”

Ulcay, “Orijinal sitesi tüm ile 3 ya da 4 sekme altında çıkıyor. Elbette bu vatandaşın dikkatini çekmiyor hangi eyvah kim. Kent birebir çünkü, kopyasını yapmışlar. İnsan aldanabiliyor ne yazık kim. Tahminî 3 bin 200 lira büyüklüğünde bir meblağ dolandırıldık. Bugün tekrardan siteye girdiğimizde sitenin kapatıldığını gördük. Ancak tekrardan tarayıcıya araç etüt istasyonu adını yazdığımızda ayrımsız değişik dolandırıcı sitelerinin hala aktif olduğunu görüyoruz. Tamamıyla tarayıcılardan aramak istedikleri bilgileri girdiğinde öncelikle detaylı konfirmasyon etmelerini kaynak ederim. Çünkü herkes ayyarlık üzerinde sıradan liyakatli Biz dolandırdık fakat bizim kadar milyonlarca insanın ayrımsız hataya düşme ihtimali bulunan ve bu konuda ilgi etmelerini bile tavsiye ederim. Izinli kuruluşlarında bu duruma derhal tılsım bulmalarını istiyorum” diyerek konuştu.

Uzmanı uyardı: “Rastgele önünüze gelen linke güvenip ödeme işlemi yapmayın”

Düzce’da etraflı yıllardır enformatik sektöründe bakım veren Serbay İnteractive yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Özkan Gözütok ise, kontrol motorlarında geçmiş sâdır sonuçların güvenli olmayacağını belirterek, internette taharri motorlarında taharri yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları anlattı. Gözütok, “Serencam dönemlerde sıkça yaşanan mağduriyetlerden benzeri tanesi bu. Özellikle geçtiğimiz yaz döneminde otel işletmelerinin web sitelerinin uygun kopyalanıp insanları kıygın edildiği tıpkısı dolaşma yaşadık. İnsanlar az buçuk henüz girdikleri web sitenin o işletmenin web sitesi olduğuna tasdik yazar ondan sonradan iş yapmalarını kaynak ediyoruz. Google’birlikte birinci sâdır her sitte emin site olmuyor. Gene dahi girdikleri listeyi ayrımsız arama etmeleri, o sitenin güvenlik sertifikası var mı, gerçekten o işletmenin resmi web sitesi mi bunu taharri ettikten sonradan prosedür yaparlarsa özlük işlemlerinin elan mıhlı olacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

“Yeryüzü çokça dolandırıcılık bankaların sayfalarında yaşanıyor”

Özkan Gözütok ayrıca en çok dolandırıcılığın bankaların sayfalarında yaşandığını söyleyerek, “Arz çokça bankacılık sektöründe bu tombul dolandırıcılıklar yaşanıyor. İnternet sitesine girdiklerinde söz gelişi tıpkısı banka sitesi diyelim, genelde dolandırıcılar şöyle tıpkı ayyarlık taktiği uyguluyorlar. Bankanın isminden bire bir kod çıkartarak gene baktığınızda dalgınlığınızda o bankanın ismini aydın sanıyorsunuz ama mufassal baktığınızda esasen tıpkı harfinin olmadığını görüyorsunuz. Domain adresini yani genel ağ adresini teyit edilebilir, onun haricinde elan önce o kurumun sitesine girmişse doğrusu tıpkı göz aşinalığı vardır. Oradan üstelik tıpkısı tespit yapabilirler. Google’dan siteye girmeye çalışıyorsa eğer Google’a bankanın adını yazdığında birinci çıkan akıbet illaki bu bankanın kendi web sitesi olmayabilir. Dolandırıcı web sitesi dahi kabil. Onu da gene bankanın adını taharri ederek tasdik edebilir. İnsanlar bire bir nöbet o kurumun bittabi işlediğini bilmeli. Diyelim kim çevirgeç sondaj istasyonu. Tıpkısı kere o çekicilik online seçkin ecir irade etmemektedir. Yani sizden yaptığınız işlemler sonunda aynı kredi kartı talep ediliyorsa doğrusu bilin ki o kurumun öyle tıpkı talebi yoktur bu yerinde ödenen tıpkısı hizmettir. Oradan anlaşılabilir” ifadelerini kullandı.

Share: