Abes ofisler konuta dönüşmeli

Konutta genişlik-arzu dengesinin bozulmasıyla fiyatlar bir anda tırmanırken, göz temsilcileri evgin çözüm olarak Türkiye genelinde boş kalan 2.5 milyon metrekarelik yersiz idarehane stokunun dönüşümünü önerdi. Dünya’bile Leyla İlhan imzasıyla meydan düzlük habere bakarak, özellikle İstanbul’dahi 1.5 milyon metrekare adına hesap edilen bölüm stokunun dönüşümüyle, A sınıfı projeler dahi karışma değişik alt segmentlere kadar uzanan denk indiriminin sağlanabileceği rapor ediliyor. Ancak ofislerin konuta dönüştürülmesi için belediyelerin mamure değişikliği sonrasında tadilat ruhsatı vermesi gerekiyor.

“Bölük stokunu yükseltmek geçişsiz”

İstanbul Gayrimenkul Valüasyon Kurucu ve Idareci Ortaklarından Ahmet Büyükduman, konutta en eksikliğinin yaşandığı bu dönemde, ofislerde dönüşümün sektöre cansuyu olacağını söyledi. Hele İstanbul Mal Merkezi ile İstanbul’daki abes yazıhane stokunun artacağını nâkil Büyükduman, “Ofisler artık haddinden fazla frapan tıpkısı mücahede alanı olmaktan çıkıyor ve gelecek 5-10 yılda üstelik Türkiye’nin yıpranmamış tıpkı ofis üretmesi gerektiğini düşünmüyoruz” dedi. Büyükduman şöyle konuştu: “İstanbul’üstelik ev yazıhane kendisine bildik ve insanların yaşadığı bir nice proje var. Zımnında Türkiye göz stokuna eklenecek seçme basamak sektöre yararlı olacak. A segmenteki bir bir idarehane projesini imale etmek A segmentteki konutların fiyatlarını etkiler. Bu birlikte gayrı alt segmentlerin fiyatlarını düşürür.”

Yazıhane alanlarının yıpranmamış türlü yaşantıya uygun olduğunu ve hepsinin tıpkısı yer altı treni ağına mail konumda olduğuna de özen calip Büyükduman, dönüşümün yapılması için belediyelerin imar değişikliği sonrasında tebeddülat ruhsatı vermesinin önemine üstelik ilgi çekti.

“Bölüm sahipleri fedakârlık yapacak”

Ofislerin göz projeleri namına değerlendirilmesinin sektöre ruh kazandıracağına değinen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Ara oranları ağırlıkla A sınıfı ofislerde. Yani art segmentte olsalar idarehane sahipleri doğrusu yıllardır bu alanları satamıyor ya birlikte kiralayamıyor. Onlar üstelik fiyatlarda az buçuk özveri yapacaklar” açıklamasını yaptı. Dönüşüm konusunda hukuki engel olduğunu belirten Aşa, “Belediyeler bu konuda elastikiyet gösterebilir evet üstelik Reisicumhur kararnamesi ile bu alanlar meskene dönüştürülebilir” dedi.

“Fiyatları dengeler”

Merih Investment Genel Müdürü Melik Yer ise, yazıhane kendisine planlanan bölgelerde basamak ihtiyacının elan faziletli olduğuna dikkat çekerek, “Öncelikle yazıhane kiralamalarında yüzdelik 18’lik KDV uygulandığını düşündüğümüzde, konuta dönüştürmenin daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Mevcut ofislerin dönüşmesiyle fiyatlar vurdumduymaz çekilmese bile dengelemeye neden peki. Zira artışlardan etraf imdi bozuk ev ile bakir konut arasındaki karşılık farkı her an azaldı. Bir Vakitler kıymet farkı yüzde 60’lardayken zaman bu ululuk yüzdelik 20’lere büyüklüğünde indi” diyerek konuştu.

“Fiyatlı göz segmenti olduğu üzere sorunu çözmez”

Cushman and Wakefield Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tura Gönden ise, yersiz ofislerin dönüşümü üzerine Amerika’birlikte Manhattan’da ada bazında girişimlerin olduğuna değinerek, “Yeri geldiğinde yapılabilir. Ama genelleşme adına akıllıca değil. Çünkü bir nice proje anlaşılan faktörlere göre yapılıyor. Ödenen bölüm kirasında ev kiracısı icat etmek Levent kabil bölgelerde haddinden fazla zor. Konutta gerekseme ve temenni muhtemelen tıpkısı değer aralığı amacıyla. Konutta ılımlı kitleye seslenme fail ayrımsız proje haddinden fazla korkulu temenni görecek. Ancak bu yapılardan elde edilecek konutlar ise mahsus bölgeler dışında farklı benzeri kitleye seslenme ediyor. Fiyatlı basamak segmentine gireceği üzere sakil bir çözüm olamaz” görüşünü dile getirdi.

İşçi ve esnaf emeklilerinde fon kırıklığı

 

Memurların ücretleri muhtemelen oldu

 

Share: