Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Ayrımsız Kötü Bittabi Gizlice Evet?”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Türe Komisyonu’nda, Esrar, Kötü Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa’bile ayrım öngören yasa teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’de, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından üretilen bir yaman lacerem uğrun evet?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı taşıyan Duman, Kötü Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Kanun ile Kâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman ilkin tevessül etmek üzere Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin üzere birçok ilde anadan görme anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve evcil duman” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Duman işi konuşulurken maalesef, ayrıntılı süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile haricen gümrüksüz adına Türkiye’ye çaktırmadan yollarla getirilen tütünler bütün karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı amacıyla dahi işler hep kusurlu yapıldı. Kusurlu yapıldığı üzere bile yıllardır yurttaş sıkıntı çekiyor, ateş çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında arsıulusal sigara şirketlerinin dahi baskısıyla nereden geldiği yoz anlaşılan olmayan tıpkısı tatlılıkla, izin belgesi almadan esrar satan, satışa genişlik eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar dam cezası geldi. Ben şu anda bunu Tiryaki Eş’e ticari amaçla satsam gideceğim üç sene hapishane cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Evet, Türkiye’de, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yoluyla üretilen ayrımsız kötü bittabi çaktırmadan tamam?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 KEZ CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ben bu Mecliste yüzlerce yol anlattım. ‘Bu ceza akla yatkın değil’ dedik. Sesimizi nakıs duymuşsunuz ihvan. Biz bunu ‘üçü iki yapın’ diye söylemiyorduk, bunu tamamen almak geçişsiz. Kanun’da sarmalık duman satanlara ilgili yönetsel para cezası elhak var, mala halk koyma var. Doğrusu bire bir fiilin aynı cezası tamam. Siz niye hızınızı almıyorsunuz bire bir eyleme, tıpkısı fiile 2 kez ukubet getiriyorsunuz ki? Hem yönetsel nakdî ceza verip hem mala halk koyacaksınız, bir dahi ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan ilkokul yıla kadar cezaevi cezası getireceğiz’ diyorsunuz veya ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Demin Abdullah Koca, gayrı hukukçular birlikte “Efendim, biz bu şekilde yaparak sunma azından denetimli serbestlik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar ihvan, bu vatandaş tıpkı kere satmıyor ki bunu. Herif 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini bir satıyor, ihtiyacına bakarak 20’sini bire bir satıyor, 100 kiloyu tıpkısı satıyor, seçme ant satıyor bunu. Deminden sürekli cezayla karşı karşıya kalacak nedeniyle şişko alacağı ceza neredeyse âdem öldürmeye teşebbüsle tıpkısı öz ati, yani mantığı yok bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA ÜSTELIK KARŞILIĞI NAMEVCUT: Bakınız, pratikte şu anda bu yasadan muhit benim bildiğim, yüzlerce dirilik mağdur. Aynı sürü savcılıkta dosya var, tıpkısı sürü birlikte küşade sevgili var. Yani siz bire bir taraftan diyorsunuz ki, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Benzeri taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Biz 2017’de dediğimizde şayet bizi dinlemiş olsaydınız, zaman bu yasa yine buraya gelmeyecekti. Bakınız, beş altı yıl bilahare bu şekilde geçse dahi bu kanun yine gelecek; burada tartışılacak, konuşmayacak zira bu yasanın uygulanabilirliği namevcut. Bu dam cezasının banko halkta üstelik karşılığı yok. Mahpushane cezasının ast sınırını üç yıldan iki yıla düşürmek kesinlikle sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: