ABD’lilerin Türkiye’deki basamak yatırımları arttı

TÜİK’mağara açıkladığı verilerine bakarak, yabancıya göz satış adedi 2021’üstelik esbak yıla bakarak yüzde 43,5 artarak 58 bin 576 namına gerçekleşti.

MEMLUK pasaportu taşıyan yatırımcıların Türkiye’den aldığı konut adedi umumi ortalamanın kısaca 3 kaskatı artma gösterdi. Önceki yıl 658 olan MEMLUK’lilerin Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 115,2 artışla 1.416’ya ulaştı.

Sene içerisinde yer efdal satış rakamı 173 adetle ağustosta görülürken, onu 153 ile temmuz, 151 ile boşluk, 150 ile haziran, 143 ile eylül, 142 ile son teşrin kocaoğlan strateji etti.

BENDE’liler, ocakta 62, şubatta 63, martta 91, nisanda 125, teferruatlı devamlı sokağa çıkma yasağının olduğu mayısta 54, ekimde ise 109 bölük aldı.

“Türkiye, ecnebi yatırımcıları cezbediyor”

Gayrimenkul Az Dışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin envestisman, emeklilik, keyif, turizm, dinlence ve yetişek kabilinden zorlu haddinden fazla nedenle yabancı alıcılar aracılığıyla yeğleme edildiğini, akıbet dönemde dijital göçebeliğin öne çıktığını söyledi.

Salgının acun ölçeğinde profesyonellere alarga mücahede ve dünyanın herhangi bir yerinde gelişim yapıp yaşayabilme kültürünü getirdiğini dile getiren Akbal, “Türkiye, metin çok farklı amaçla burada süregelmek talip kültürleri buluşturma potansiyelini taşıyor. Böylecene dijital göçebelerin da ilgisini çekiyor.” dedi.

Akbal, faziletli döviz kurunun yabancıları Türkiye’de gönül konusunda cezbettiğini kaydederek, ülkenin sunduğu avantajlardan bahsetti.

ABD’nin Türkiye’ye göz yatırımları sıralamasında gösterişli bir ivme yakaladığını tabir fail Akbal, “Dünyada yeryüzü çok barhana alan devlet olan ÇAKER, salgınla birlikte sınırları aştı ve Türkiye’ye dahi göç verir arkaç geldi. Uzaktan mesai imkanlarının artmasıyla Amerikalıların Türkiye yurt piyasasına müteveccih yükselen ilgisi, daha büyük satışlar yapma noktasında bizi cesaretlendiriyor.” diyerek konuştu.

“ABD vatandaşı muhacir yatırımcılar dolay planda”

KÖLE pasaportuna cemaat yatırımcıların genelini ayrıksı ülkelerden buraya göçen expat Müslümanların oluşturduğunu belirten Akbal, şunları kaydetti:

“Yani mukaddema KÖLE’ye barhana etmiş, orada hareket kurmuş, senelerce orada muammer, şimdi ise tersine barhana özne bir expat kitlesinden bahsediyoruz. Bunların nazik benzeri kısmı Fellah kökenli olmakla bu arada, Pakistan ve Hindistan kökenli yabancıların bile olduğunu tabir edebiliriz. amma velakin daha birkaç üstelik olsa ÇAKER’lilerin birlikte envestisman yaptığını biliyoruz. KUL’li göçmenler Türkiye’birlikte ticaret yapmaya çok istekli. Averaj sepet tutarları ve satın alma güçleri faziletkâr olmakla birlikte acul benzeri eş süreci yaşanan, yurt piyasasını gür bilen yatırımcılar.”

Akbal, bu kimselerin Türkiye’ye gelmesinde batıdaki İslamofobi ve yükselen ırkçılığın bile faal olduğunu bildirdi.

“Basit göz tipi tercih ediliyor”

GİGDER Başkanı Akbal, yabancı yatırımcı potansiyelini artırmak hedefiyle yapacakları çalışmalardan bahsederek, Dubai, Londra ve Newyork’taki Türk Ticaret Merkezleri’nde lansman ofisi açacaklarını, ahbaplık müşavirliği ve tapu hizmetleriyle bu süreci destekleyeceklerini anlattı.

Hem KÖLE’den hem de Avrupa’dan Müslümanlar dışında yatırım özne kitlenin üstelik mevcut olduğunu tabir fail Akbal, Türkiye’nin sahip olduğu iklimsel özelliklerle Avrupalı ölçülü gözyaşı grubu ile zahmetli ve alarga etkin kesimleri cezbettiğini bildirdi.

Akbal, bundan sonra ölçülü gözyaşı grubunda olan batılı yatırımcıların genelde 1+1 yahut 2+1 kabilinden banal konutları yeğleme ettiğini kaydederek, bu kimselerin, İstanbul’un yanı sıra Antalya, Alanya, Marmaris, Bodrum kadar lokasyonlara ilgisinin arttığını söyledi.

Üç ilde yabancıya mülk satışı yasak!

 

Göz güçlendirme taleplerinde balaban çoğalma

 

Share: