ABD’de kâin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Joe Biden’a KCK/PKK/PYD/YPG uyarısı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Müttehit Devletleri’nin New York kentinde, Türk-Amerikalı Millî Yönlendirme Komitesi’nin “5. Anadan Görme Ön Gösterim Yemeği” programında konuştu. Türkiye’nin, terörden bildirme çok etkilenen ve terörle mücadelede bildirme yöre safta vadi düzlük ülkelerin başında geldiğini belirten Erdoğan, “PKK- YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, tek ayrım yapmadan, bilcümle terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

BENDE’YE FETÖ VURGUSU

Terörün hunriz ve kaba gölgesini bölgemizin üzerinden muhakkak kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti: “Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna reva şekilde iş birliği zarfında akım etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve teşkilat mensuplarının Türk adaletine doğrulama edilmesi üzere Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi inceden inceye yürütüyoruz. 15 Orak Ayı gecesi 252 insanımızı sefihane katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla gelişigüzel hukuk uğrunda de mahkum olması gerekiyor. Sizlerin dahi bu terör örgütlerinin mahiyet yüzlerini mümkün olan her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Tiksinme söylemlerinin, alelhusus da ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara müteveccih önyargıların, acun genelinde arttığını rüyet ediyoruz. Hangi yazık kim, Türk-Amerikalı toplumu ve Amerikan Müslümanlar da bazen bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle tıpkısı paranteze kayran ayrıcalı zihniyete ve Müslümanlara müteveccih tiksinme eylemlerine alın dinamik tedbirler almalarıdır.”

“TÜRKİYE’NİN KONUMU İYİ ANLAŞILMALI”

Türkiye ve MEMLUK’nin iki cıvıl cıvıl ciddi kuma ve 70 almanak müttefik olarak, aralarında çözemeyeceği tek sevgili bulunmadığını dile getiren Erdoğan, “Tığ, NATO’bile bu arada miyiz? Beraberiz. NATO’nun sunma majör önce 5 ortağından tıpkısı tanesi de Türkiye. Lüzum parada, ister kişmiri gücünde bilcümle bu destekleri veren bildirme kocaman önceki 5 ülkeden bire bir tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin konumu gayet gani anlaşılmalı, gür bilinmeli ve kararlar, adımlar buna bakarak atılmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

“SORUNLARI ÇÖZEBİLMEYİ ÜMİT EDİYORUM”

Bu anlayışla, Türkiye-Amerika Mürekkep Devletleri Önemli Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile gelişim birliğimizi kuma çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum.” dedi.

“KALICI BARIŞA TAHVİL ETMEYİ İSTİYORUZ”

BENDE ile mümasil eşgüdüm ve gelişim birliğine ehil olunan konulardan birinin da parçalanmamış dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Hayat Dolu ve güvenli bir NATO müttefiki namına attığımız bu adımlarda verdiğimiz destek hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran zalimce savaşın kazananı olmayacağını, küresel ekonomik etkilerinin birkaç ümranlı ülkeler özellikle doğmak için, bilcümle dünyayı pahal etkilediğini üstelik seçme vesileyle vurguluyorum. Hele İstanbul Sözleşmesiyle tarım koridoru üstüne attığımız adımlar… Mütekâmil ülkelere değil, beş altı mütekâmil ülkelere veyahut kimsesiz ülkelere karşı Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı etap herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, kalan azık ve enerji fiyatlarını, dünyanın dümbelek kalanı üzere sizler de fert etkili tıpkısı şekilde hissediyorsunuz. Türkiye namına, savaşın diplomatlık yoluyla sonuçlandırılmasına, lehçe ve toptan ölçekteki damarlı etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde bile sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi amacıyla Konfedere Milletler’le birlikte yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların sunu konkre örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi geçmiş ateşkese, ardından birlikte sürekli barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın üstelik özden desteğiyle inşallah bunu birlikte başaracağımıza inanıyorum.”

“2023 SEÇİMLERİNE NAZIK ÖNEM VERİYORUZ”

Bu kalkınma ve el erki hamlesini gelecek dönemde elan da hızlandırarak bitmeme ettirmek istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun üzere 2023 seçimlerine büyük ehemmiyet veriyoruz. Ev dışındaki siz vatandaşlarımızın da fikir kullanacağı bu tarihi seçimleri, tamlık anlamıyla ayrımsız milli emir şölenine idare etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın bildirme kocaman ve etken yolunun intihabat olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan haddinden fazla partili hayatında asetat ve güvenli seçim sistemiyle nazik benzeri başarıya imza attığını hatırlattı.

“Ne politik tercihte bulunursak bulunulalım, rey görmek yoluyla Türk demokrasisine eş geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlerden iradenize eş çıkmanızı, buradaki beher vatandaşımızın sandığa giderek muhakkak oyunu kullanmasını teşvik etmenizi istiyorum. Bizleri aynı arada tutan, bizi tığ fail unsurların farklılıklarımızdan çok daha çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, birlikte hareket ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikalı toplumunun, hem dahi ülkelerimizin çok elan liyakatli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Lazım Amerika’daki temsilciliklerimiz, lazım Türkiye’deki çekicilik ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız yıpranmamış Türkevi binamızın birlikte sizlerin kuma eviniz olduğunu tıpkı misil elan hatırlatıyorum.”Share: