ABD’de ikinci mortgage krizi mi?

ESIR’üstelik 30 sene vadeli hane emniyet faizi (mortgage) geçtiğimiz hafta sonuç 35 yılın bildirme büyük artışını yaşadı.

Freddie Mac verilerine bakarak 30 yıl vadeli sabit faizli mortgage oranı geçtiğimiz hafta 1987’den bu yana tanıdık yer şişman artım ile yüzdelik 5,23’ten yüzde 5,78’e artık. 

30 yıllık mortgage repo oranı yüzde 5,78’i en üst Son Teşrin 2008’üstelik görmüştü. Bu izzet yılın başında yüzdelik 3,2, aynı yıl önceki ise yüzdelik 2,93 seviyelerinde idi.

bununla birlikte inşaat hızında birlikte yavaşlama görüldü. ESIR’birlikte konut piyasasının oylumlu göstergelerinden akseptans edilen yapım izinleri bir önceki aya bakarak yüzdelik 7 düşüş gösterdi.

Göz piyasası alarm veriyor

Yöntem faizlerinin artması itimat maliyetlerini da artırırken halihazırda fiyatların çılgın efdal olması zımnında zorlanan konut piyasası üzere alarm zilleri de çalmaya başladı.

Uzmanlar Fed’in akçasal sıkılaşmasının devam edeceğini öngörürken bunun yüreklilik maliyetlerini daha üstelik yükselteceği görüşünde.

Freddie Mac’mağara sarrafiye ekonomisti Sam Khater, “Bu faziletli oranlar, enflasyon ve mal politikasının gidişatı ile ait beklentilerdeki değişimin bire bir sonucu” dedi. “Henüz faziletkâr tutulu komutan (mortgage) faizi oranları ılımlılığa kere anahtar ve sonuçta daha istikrarlı tıpkısı göz piyasası ile sonuçlanacak” dedi.

“Daha birlikte artacak”

Financal Times’ın aktardığına bakarak konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan danışmanlık şirketi MFR’nin ESIR esas ekonomisti Joshua Shapiro, “Mortgage oranları muhtemelen henüz dahi artacak, fakat bence artışın büyük kısmını gördük” dedi.

Corona virüs pandemisi sırasında evden etkin kavi çokça Amerikan hane satın almak amacıyla bağan repo oranlarından yararlanırken, bu süreçte ev fiyatları üstelik rekor seviyelere bundan sonra. Bu sert karşılık artışları ise kıvrak tıpkı bölük piyasasını soğuttu. Getiri oranlarındaki son artma ise bakir evler için satın alınabilirliği gözdağı ederek bölük talebini yavaşlattı.

Oxford Economics ser ekonomisti Nancy Vanden Houten ise Vanden Houten, “Fed’mağara saldırgan duruşu konuşu nema ve enflasyonda yavaşlamaya sefer açarsa, detaylı vadeli Getiri oranları balans kazanabilir” dedi.

2008 Krizi’nde hangi olmuştu?

KUL’deki konut fiyatları 2000’li yıllar boyunca şişman tıpkısı yücelme göstermişti. Bu yükselmenin tıpkısı nedeni da kolaylıkla elde edilebilen mortgage idi.

Sürekli yükselen bölük fiyatları piyasalarda ölçüsüz derecede optimist tıpkı çekicilik yaratmış, bankaların bağan gelirli ailelere bölük kabul etmek üzere kolayca kredi sağlamalarına nöbet açmıştı.

Basamak fiyatları inişe geçince ansız subprime mortgage (efdal riziko ve faziletli faizli emniyet) denilen bu güven piyasası bozulmuş, yüreklilik faizlerini ödeyemeyen bağan gelirli ailelerinin hüsran etmelerine ve konutlarına ahali konmasına sebep olmuştu.

Amerika Bir Devletleri basamak balonunun patlamasıyla gelişigüzel bankalara efdal risk binmesine ve zımnında Bir Devletler gayrimenkulüne bağlı tekmil menkul mülklerin değerlerinin dibe inmesine, yanında küresel para kuruluşlarının engel görmesine,Lehman Brothers’ın 15 Ilkgüz 2008’bile batkı etmesine, ve bankalarının krize girmesine etken oldu.

2009’un sonlarında Yunanistan’bile ufak tıpkısı krizle başlayıp sonrasında büyüyen Avrupa namus borcu krizi ve İzlanda’daki üç iri bankanın üçünün dahi banka yığılmasını içeren 2008–2011 İzlanda finansal krizini izledi.

Fed, nısıf almanak Dünyalık Politikası Raporu’nu yayımladı

 

FED’mağara nema artırımı hınç habercisi mi?

 

Fed yöntem faizini 75 baz fakül yükseltti

 

Share: