6 ayda 2 posta bıçak altına yatan hastanın mesanesinden 66 skor taş makbuz

Kastamonu’nun Daday ilçesinde güçlü Emin Koray Yücel (31), idrarında kanama şikayeti ile Kastamonu Terbiye ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Bevliye Polikliniğinde kontrolleri yapılan Emin Koray Yücel’in mesanesinde taş olduğu belirleme edildi. Yapılan kontrollerin arkası sıra ameliyata alınan Güvenli Koray Yücel’in mesanesinden 3 saat süren operasyonda 25 sayı nohut büyüklüğünde taş çıkartıldı. Yücel’in bir şikayetle kısaca 6 ay evvel hastaneye başvurduğu ve mesanesinden 41 sayı fındık kadar taş alındığı belirtildi.

6 AYDA 2 OPERASYON YAPILDI, 66 IDRAR TORBASI TAŞI ALINDI

6 ay içinde iki el operasyon geçirdiğini tamlayan Yücel, “Bu yılın başında Gücük Ay ayının sonlarına akla yatkın idrarda yanma ve tazyikte azalma şikayetiyle Kastamonu Yetişek ve Araştırma Hastanesine başvurma ettik. Yapılan tetkikler sonucunda mesanede larp çok taş olduğu tayin edilmiş. Bevliye doktorumuz Rıdvan As, Allah razı olsun çokça düzenci bir şekilde bizimle ilgilendi. Lazım tahliller yapıldı. Işler teşhisi konuldu. Ameliyattan sonradan arkasından 41 sayı taş çıkartıldı mesaneden. Bunlar Ankara incelemeye gönderildi. Sonraları tıpkı külfet olmadı. Bir görüngü yeniden başıma geldi, yine Rıdvan hocama başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda taşların yeniden oluştuğu, bunun çözümü amacıyla yeniden ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Rıdvan hocam, kendisi tekrar operasyon etti beni. Çok ilgilendi benimle. Düzenci tıpkısı şekilde ameliyatım kudretli bire bir şekilde gerçekleşti. Takriben 20-25 sayı arası taş mesanemden makbuz. Bazıları kırılarak bazıları da aracısız alındı” dedi.

“SAĞLIĞIM İYİ, BEBEĞİMİ ÖZLEDİM”

Şu temel kadar 66 adet taş mesanesinden çıkartıldığını belirten Yücel, “Hiçbir ağrım sızım namevcut. Sağlığım gayet durumunda. Taburcu olacağım günü bekliyorum. 9 mahiye bebeğim var evde, onunla beraber olmayı hasretle bekliyorum. Yani iki günde olsa kayırıcı evini ailesini özlüyor. Küçük Ay ayından bu tarafa takriben 6 ay içerisinde 66 skor taş alındı. Bunun yarısı kadarda evde kendim düşürdüm. Bakalım daha çok hangi olacak. Bekleyip göreceğiz” diyerek konuştu.

TAŞLARIN SEBEBİ MESANE BOYU YÜKSEKLİĞİ

Kastamonu Eğitim ve Araştırı Hastanesi Bevliye Uzmanı Dr. Rıdvan Özbek ise, “Tehlikesiz Satış, küçük ay ayında lüzum yaparken zorlanma şikayeti ile başvurmuştu. Yapılan tahliller sonucu hacet kesesinde yer büyüğü tıpkı santimetrelik kısaca 40 nüsha idrar torbasi taşı belirleme ettik. Bunlar cihetiyle de hasta idrar yapmakta zorlanıyordu. Ameliyatını oldu ve o taşların hepsi temizlendi. Alttaki yatan sebepler araştırıldığında hastamızda idrar torbasi boynu yüksekliği tespit ettik. Yaklaşık 6 ay sonraları yapılan kontrollerde tekrardan lüzum torbasında bir nice sayıda taş olduğunu gözlemledik. İkinci ameliyatını bile muvaffakiyetli tıpkı şekilde gerçekleştirdik. Amma daha çok öncelikle deva tedavisine başlayacağız ve hastamızı sağlığına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

IDRAR TORBASI TAŞLARINI HATIRA NAMINA SAKLAYACAK

Başarılı operasyonun peşi sıra sağlığına munsap Yücel, gördüğü taşlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yücel, mesanesinden çıkartılan taşları tespih haline getireceğini evet da koleksiyonunda hatıra namina saklayacağını kaydetti.

Share: