57 sığınmacı, “Gönüllü Mankafa Dönüş Projesi” ile memleketlerine döndü

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Fahri Düşüncesiz Ahit Projesi” yordam kesmeden devam ediyor. 2022 yılının dördüncü kafilesinde 35’i çocuk toplamda 57 Suriye tabiiyetli mülteci ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Gönüllü Düşüncesiz Çağ” projesi ile onlarca Suriyeli sığınmacı ülkesine döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile aleniyet sunulan proje, yeniden hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu yıl dördüncü kafile yola çıkarken, 35’i çocuk toplamda 57 Suriye tabiiyetli sığınmacı ülkelerine gönderildi. Hatay ve Kilis’teki eksen kapılarına gönderilen Suriyeliler üzere Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımıyla gönderi töreni düzenlendi. Ince süredir Türkiye’de küsurat mülteciler, burada kaldıkları süre içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname etti. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’de artan akrabaları ise gidenleri gözyaşı ile uğurladı.

“Ülkemi çok özledim”

Ablasını uğurlamaya gelen Suriye tabiiyetli bir mülteci, “Türkiye’de hanay pir gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz ama serencam dönemde az buçuk hayat zorlaştı. Şu anda Afrin’e gideceğiz, orası elhak Türkiye’nin kontrolünde. Gayrı bölgeler zaten kapalı olduğu için dönemiyoruz. Ben 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonra ülkeme dönemedim. Ülkemi çokça özledim” dedi. – İSTANBUL

Share: