5 ekonomistten yurt piyasası tahminleri

Sarsıntı Ihya Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, riskli yapılar için bankalardan kullanılacak inkılap ve güçlendirme kredilerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sağlanan bindi limitlerinin 2 itmam artırılmasına ilişik yaptığı değerlendirmede, atışın İstanbul’üstelik 1,7 milyon konutu ilgilendirdiğine ilgi çekti.

Ofis başına güçlendirme kredisinin 80 bin liradan 160 bin liraya çıkarıldığını bildiren Türkkan, benzeri hak sahibi adına sağlanacak mecmu yüreklilik tutarının ise 2 milyon liraya yükseltildiğini anımsattı.
Türkkan, Bakanlıkça onaylanan kredilerin 1 sene olan kullandırılma süresinin, sunulan agreman yazısı tarihinden itibaren 2 yıl yerine uzatıldığını hatırlattı.

Bu desteklerin hareket kuşağında kâin Türkiye amacıyla çokça oylumlu olduğunu vurgulayan Türkkan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırı Enstitüsü verilerine göre İstanbul’birlikte 7,5 ve vücut dağ tıpkısı depremde 13,5 bin binanın haddinden fazla vahim, 39,3 bin binanın okkalı, 136,7 bin binanın itidalli, 301 bin binanın ise hafif hasar almasının beklendiğini kaydetti.

“5 milyon kişiyi ilgilendiriyor”

Sinan Türkkan, pahal hasar alma ihtimali olan binaların dönüşümle mi yoksa güçlendirmeyle mi kurtarılabileceğine inceleme yaparak karar verilebileceğini söyledi.

Türkkan, “Ancak mutedil ve hafif hasar matlup binalar güçlendirmeyle çok abat kurtarılabilir. Bu binalarda 1,7 milyon konutun olduğu öngörülüyor. Dolayısıyla güçlendirme desteğinin artırılması İstanbul’bile yaşanabilecek incitici aynı depremde ölçülü ve hafif hasar alması öngörülen 1,7 milyon konutu ilgilendiriyor.” diyerek konuştu.

söz konusu konutlarda 5 milyon kişinin yaşadığının oranlama edildiğini anlatım eden Türkkan, bu desteğin tüm Türkiye’dahi çok daha aşkın kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

“Averaj güçlendirme bedeli 150-200 bin liralık aralığında”

DEGÜDER Başkanı Türkkan, son 2 yılda Silivri, Elazığ ve İzmir’birlikte yaşanan depremlerin Türkiye’nin zelzele ülkesi olduğu gerçeğini bire bir posta daha hatırlattığını belirterek, şunları kaydetti: “COVID-19 karantinaları nedeniyle evde kalınan sürenin uzaması birlikte vatandaşlarda farkındalık oluşturdu. Yani depremler ve salgın kısıtlamaları sonrası vatandaşların konutlarında ihya etme isteği arz az yüzde 50 arttı. Kentsel tahavvül maliyetlerindeki artışın bunda çetin etkisi var. Çünkü inşaat maliyetleri bile çok arttı. Ancak ihya maliyetleri bunun çokça altında. Benzeri kat amacıyla sayı farkı güçlendirme bedeli 150-200 bin lira aralığında. Destek sunulan cesaret limiti üstelik bu rakama yetiyor.”

Türkkan, söz konusu nedenlerle Derneğe ve bu sektörde cıvıltı gösteren şirketlere yapılan referans sayısında ağır sıklet artış olduğunu vurgulayarak, “Çünkü ihya çokça yüce bir almaşık olarak karşımıza çıkıyor. Dönüşüme göre hem maliyetler çokça düşük hem de ihya süresi çok gelişmemiş. Bu nedenle ilginin rastgele güzeşte ahit artacağı kanaatindeyiz.” dedi.

Share: