400 milyar dolarlık site amacıyla kaynak aranıyor

Hane fiyatlarındaki artım, sonuç dönemin genişlik haddinden fazla konuşulan konularından biri. Türkiye genelinde hem kiralar hem satma fiyatları gök bilimsel düzeyde yükseldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Soylu Erki ve Toplumsal Tetkikat Merkezi (BETAM) tarafından emlak sitesi sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırlanan rapora bakarak, ağustosta Türkiye genelindeki satılık konutların fiyatı bir esbak yılın benzeri ayına göre 38,9, kiralık konutların fiyatları ise tıpkısı eski yılın tıpkı ayına bakarak 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin almanak fiyat artışı ise yüzde 50,7 oldu.

Türkiye yüksek enflasyonun birlikte etkisiyle basamak denk artışında acun birincisi fakat Asya’dan Amerika kıtasına kadar dünyanın birçok ülkesi bölük sorunuyla yüz yüze.

Bu ülkelerden biri da Kuzey Amerika ülkesi Kanada.

KANADA’BILE FİYATLAR HIZLI ARTIYOR

Sözcü’deki habere göre; Kanada Gayrimenkul Birliği’nin verilerine göre, ülkede sayı farkı konut fiyatları temmuzda tıpkısı geçmiş yılın bire bir ayına göre yüzde 22,2 oranında arttı. Ülkede almanak enflasyonun temmuzda yüzde 3,7 olduğu düşünürse essah artma oranının da efdal olduğu görülüyor.

Basamak fiyatlarındaki artım, ülkede 20 Eylül’de yapılacak federal parlamento seçimlerinin üstelik dominant konularından biri haline geldi.

‘GINE SEÇİLİRSEM YASAKLAYACAĞIM’

Mevcut Başbakan ve Erkinci Öğür lideri Justin Trudeau, ev fiyatlarındaki artışı boğmak için tıpkı ilaç olarak yabancılara göz satışını 2 yıl süreyle yasaklamayı vaat ediyor.

Akıbet namına 7 Eylül’da konuya dair vaadini sosyal medyada birlikte paylaşan Trudeau, “Bu büyüklüğünde çok Kanadalı karı almaya çalışırken evler abes durmamalı. Bu nedenle, önümüzdeki iki yıl üzere Kanada’de yabancıların basamak almasını yasaklayacağız ve yabancılara ilişkin gereksiz mülkleri vergilendireceğiz” dedi.

Trudeu ayrıca, ilk kez göz matlup vatandaşlar için vergiden affedilmiş tasarruf hesapları ve yağız servet aklamayla savaşım amacıyla taşınmazlar sektörünün henüz fazla gözetimi kabil vaatlerde bulunuyor.

Liberal Fırka ayrıca, önümüzdeki dört sene içinde 1,4 milyon sayı basamak nesir ika yahut tamir sözü veriyor.

MUHALEFETTEN DA YABANCILARA YASAK VAADİ

Hem düşük nema oranları hem bile yabancıların mütezayit talepleriyle hane fiyatları mufassal süredir yükseliş eğiliminde olan Kanada’daki ev fiyatlarındaki artma, pandemiyle birlikte ivinti kazanmıştı.

Ülkede alelhusus Çinlilerin mütezayit ev alımları ilgi çekiyor.

Muhalefetteki Muhafazakar Tümen’nin lideri Ergen O’Toole bile Kanada dışında dinamik ecnebi emlak yatırımcılarına yönelik iki yıllık bir yasaklayıcı sözü verdi. Antrparantez O’Toole, seçilirse devlete ait binaların yüzde 15’ini yenileyip bölük haline getirmeyi planlıyor.

Muhalefetteki ayrımsız diğer tümen Yıpranmamış Demokrat Öğür birlikte, Kanada’de durma etmeyen ecnebi yatırımcıların evlerine yüzdelik 20’lik aynı vergi getirmeyi öneriyor ve 30 almanak ipotekleri baştan başlatmayı vaat ediyor.

TÜRKİYE 250 BİN DOLARA VATANDAŞLIK VERİYOR

Hükümetin 250 bin dolar ve üstü değerde taşınmazlar satın alanlara yurttaşlık verilmesini öngören düzenlemesi sonrasındaki kıytırık yılda ağyar Türkiye’bile toplamda 128 bin 234 adet basamak satın aldı.

İlk dört tam Irak, İran, Rusya ve Afganistan vatandaşları yer alıyor.

Yabancıya satışta yeni uğur ekstrem konut

 

Türkiye’bile konutta “fahiş bedel” krizi

 

Share: