4 buçuk milyon aşılı ağızotu açıktan doğaya bırakıldı

4 buçuk milyon aşılı yem açıktan doğaya bırakıldı

Tilkiler alarga aşılanıyor

225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda alarga aşılama çalışması yapıldı

NEVŞEHİR – Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla akur hastalığı ile uğraş amacıyla Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü’ projesi çerçevesinde alarga aşılama uygulaması yapılıyor. beher uygulama döneminde 4,5 milyon nüsha aşılı ağızotu kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda açıktan aşılama çalışması yapıldı.

Eksi 24 derecede dondurulan yemler herhangi bir 40 metrede tıpkısı uçaklardan doğaya bırakılıyor. Tahminî 10 kilometreden kasem kokusunu düzlük tilkiler, yedikleri yemlerin süresince bulunan kapsüllerdeki aşılar vasıtasıyla oral yerine aşılanmış oluyor. Aşı çalışması için izah işleyen Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye genelinde akur vakalarının yapılan bu himmet ile sıfıra indiğini açıkladı. Icra Vekili Yardımcısı Gizligider; “Tarım ve Orman Bakanlığı yerine sonuç üç yıldır Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz benzeri proje. Tilkiler tarafından kudurmuş hastalığının yayılması söz konusu. Bu hastalığın yayılmasını menetmek üzere çağdaş yerine açıktan aşı uygulaması yapıyoruz. Telkih çalışmaları şuan Kapadokya Albeni Limanından bitmeme ediyor. Şuan itibariyle kuduruk vakasında muvaffakiyetsiz durumdayız. Haddinden Fazla titiz ve müdebbir olmamız müstelzim bire bir laf. Eskiden ağırbaşlı süreçlerin yaşandığı beş on dilimini yaşadık. Bu nedenle yapılan emek tatlıca tıpkısı gelişim ve tatlıca ayrımsız mücadele” şeklinde konuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca aşılanmamış hayatında kuduz hastalığı ile savaşım üzere, henüz önce 2008-2010 tarihlerinde yapılan ağızcıl telkih çalışmalarının devamı niteliğinde Avrupa Birliği destekli yerine, ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi’ 2014 yılında uygulamaya başlatılan projeye 2022 yılında bile bitmeme ediyor. Edinilen bilgiye göre proje çerçevesinde çandır hayatı kaynaklı kudurmuş hastalığının ciddi kendisine görüldüğü 105 bin kilometre alanda 2014-2015-2016 yıllarında senede bir defa gelmek için alarga telkih çalışması yürütüldü. Herhangi Bir telkih kampanyasında tilkilere yönelik 1 milyon 890 bin adet telkih biati alarga atıldı. 2019 yılı güz telkih kampanyası, Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde aşılanmamış hayatında kuduruk hastalığının taharri edilebilmesi amacıyla; 3 yıl süreyle, yılda 2 kez olmak üzere hep 6 aplikasyon yapıldı. her bir aplikasyon döneminde 4,5 milyon sayı aşılı yem kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda açıktan ilkah çalışması yapıldı. bahis konusu proje ile hastalığa hassas hayvan bilimi aynı anda muaf ayla getirilerek, yerli zooloji ile acemi maltalık ortada süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor. Anılan proje çerçevesinde 19 Ekim 2022 tarihinde başlanılan kampanya Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Çeltek, Ankara, Aksaray, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Samsun, Konya, Amasya, Bursa, Mersin Ağacı, Karaman, Niğde ve Antalya görünmek için hep 31 ilde gerçekleştirilecek.

Havadan telkih çalışması 19 Ekim 2022 tarihinde Tokat Havalimanı kullanılarak yapılmaya başlanmış olup, halen Nevşehir Kapadokya Hava Meydanı kullanılarak açıktan telkih çalışması devam ediyor

Share: