30 ilde susuzluk riski

Malatya dahil susuzluk riski altında olan 30 ilde paneller düzenlenerek, suyun tasarruflu kullanılması konusunda uyartı yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Bilimi ve Ürün Dairesi Başkanlığınca planlanan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı çerçevesinde, “Zirai Kuraklıkla Mücadelede Tasarruflu Su Kullanımı Paneli” düzenlendi. İklim değişikliğinin tarımsal istihsal üzerindeki münasebetsiz etkilerini minimize emretmek üzere su kıtlığı, aşırı yahut susuzluk kabilinden temel sorunların bertaraf edilmesinde suyun ve akarsu kaynaklarının yönetimi, basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı, sulama altyapısının geliştirilmesinin birlikte, çalışkan su kullanımı, yenilenebilir erke kaynaklarının sulamada kullanımı, bilişim ve uzaktan algılama ile suyu izleme, sulama desteklemeleri, yer ve çevre esirgeme konularında hem üreticilerimizin hem da topluluk bilincinin yükseltilmesi için bu çeşit etkinlikler düzenleniyor.

Bir otelde iki oturum halinde planlı panele, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Turgut Özal Üniversitesi Tarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazim Ruz, Malatya Hava Bilgisi Müdürü Ahmet Acet, DSİ 92. Ofis Müdürü Mehmet Aytaç Sucu, Malatya TKDK İl Koordinatörü Meram Tunç, Turgut Özal Üniversitesi Kültür Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Ergün Doğan, Malatya Kültür Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Şube ile İlçe Müdürleri, maharet personeller ve üreticiler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını işleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, tarımda suyun önemini dile getirdi. Macit, ” Akarsu olmadan canlı olamaz hanay olanaksız. Nedeniyle sularımızın kıymetini bilmemiz lazım. Malatya dünyada mehabetli bir kayısı merkezi, sarıerik yüksek rakımlarda akarsu ihtiyacını karşılayabilen aynı bitki. Şu anda ilimizdeki meyve veren sarıerik ağacı sayısı 10 milyona yaklaştı. Kayısının dünyadaki gidişatı ile ilişkin gümrükten geçiş eden sarıerik miktarlarına bakıldığında dünyaya satılan kuru kayısının yüzdelik 90’a yakınını biz satıyoruz. Gümrükten güzeşte 15 bin titrem cılız kaysının 10 bin tonunu biz karşılıyoruz. Kayısının eş sağlığı açısından önemi kavrandıktan bilahare dönme geçtikçe kayısı tüketimi da buna koşut namına artıyor. İlimiz bile Türkiye’dahi sarıerik ticareti eden majör aynı ildir. 94 bin titrem civarında kayısı ihracatı yapmışız. Şu dakika 150 bin titrem civarında benzeri gümrüklenme var. 2020 yılında 88 bin ton sarıerik ihracatımız var. Kayısı girdisi itibarıyla parasal değerine baktığımız ahit Türkiye belirtik aleniyet önde. Az dışından kayısıdan ortalık yüzde 80 civarında dirimsel alıyoruz. Bu satışımız yüzdelik 90’ın üst olsaydı bu para miktarımız 1 milyar doların üzerinde olacaktı” ifadelerini kullandı.

Sulama destekleri üstüne vukuf aktaran Macit, “Bakanlığımızın bu konuda destekleri var. İlimizde desteklemelerimiz ile yaklaşık 80 bin dönüm alanda şu anda sulama yapılıyor. 2008 yılından itibaren 720 bireysel sulama projesine, 15 Milyon TL destek verildi. 2022 yılında ise 3 milyonluk projede 1.5 milyonluk destek sağlamışız. Bireysel sulama destekleri ile ilişkin çiftçilerimiz kaza müdürlüklerimizden hikmet alarak sulama desteklemelerinden faydalanabilirler” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Yetişek ve Ürün Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Murat Mengüloğlu ise “Akıbet üç ayda 652 eğitim programı ile 13 bine mail çiftçimize eğitimler verildi. Yağışsızlık riski altında olan tahminî 30 ilimize da paneller düzenleyerek hocalarımız ile İl Müdürlüğümüz personelleri ve çiftçilerimizle bu arada bu panelleri düzenlemekteyiz” şeklinde konuştu.

Daha bilahare Turgut Özal Üniversitesi Tarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kazım Ruz’ün Moderatörlüğünde, Macit, Turgut Özal Üniversitesi Tarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ergün Doğan, Malatya Hava Bilgisi Müdürü Ahmet Acet ve Kültür Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek konu ile ilişkin sunumlar yaptı.

Sunumların arkası sıra üreticilerimizin soruları ve panelistlerimizin cevaplandırmaları ile siyasal sona erdi. – MALATYA

Share: