3. Uluslararası Kuşadası Heykel Sempozyumu Başlıyor

Kuşadası Belediyesi aracılığıyla bu sene 3’üncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Kuşadası Neopolis Yontu Sempozyumu, 28 Eylül’de başlıyor. 4 Kasım 2022 tarihine büyüklüğünde devam edecek sempozyuma Türkiye, İran, Estonya, İtalya, Moldova ve Belarus’tan 10 yontucu katılacak.

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kültür Musahabe ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ve Mehmet Nuri Göçen Firez Eğitim Bilimi ve Nutuk Vakfı iş birliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Kuşadası Neopolis Statü Sempozyumu, Kuştur Mevkii’nde bulunan Sakat Deve Güreşi Arenası’nda başlıyor. Düzenlendiği evvel yıl “Kuşadası”, sabık sene “dirim hakkı” teması ile planlı sempozyum, bu yıl “çalgı aleti” teması ile gerçekleşiyor.

6 ÜLKEDEN 10 HEYKELTIRAŞ

Heykeltıraş Melik Şengönül ve Tutku Şengönül’ün’ün küratörlüğünde 4 Son Teşrin 2022 tarihine kadar sürecek olan sempozyuma İran’dan Amin Mehrafarin, İsmail Sahandyan, Morteza Dastjerdi ile Esfandyan Moradpour, İtalya’dan Bettino Francini, Estonya’dan Grekov Kirill, Belarus’tan Kiryl Krokhaliou, Moldova’dan Svetlana Melnichenko, Türkiye’den ise Kağan Şengönül ve Ozan Dursun katılacak. Sempozyumun asistanlığını ise Tunç Şendağ yapacak.

Bir kamer boyunca mermer blokları yontarak “çalgı aleti” teması ile şekillendirecek 10 heykeltıraşın eserleri, geçen yıllarda olduğu kadar bu sene da Kuşadası’nın farklı noktalarında temelli olarak sergilenecek. Sempozyum kapsamında heykeltıraşların çalışmalarını tutulmak talip sanatseverler amacıyla Kuşadası Belediyesi önünden servis kalkacak.

Share: