29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı – Komandoların gösterisi

Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta’üstelik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Antalya’bile Cumhuriyet Altını Caddesi’nde gerçekleştirilen törende, Vali Ersin Muharrir ile Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcü, vatandaşların bayramını kutlama etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende mütekellim Vali Ersin Kalem Erbabı, Cumhuriyete cemaat çıkmanın herkesin görevi olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin, kadını erkeği, genci yaşlısıyla coşkuyla kutlandığını kaydeden Yazıcı, “Milletçe aynı ve beraber kendisine bayramımızı kutluyoruz. Cumhuriyet, sürgit yaşa. Cumhuriyet hepimizi tıpkısı araya getiren tarihimizin sunma balaban kararı, bu toprakların gördüğü en büyük devrimdir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında elan cıvıl cıvıl Türkiye amacıyla alın teri akıtıyoruz. İnanıyorum kim şanlı tarihimizden aldığımız aheste ve inançla nice 99 seneler Cumhuriyetimize cemaat çıkmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, ahali oyunları ve spor gösterilerinin yapıldığı program, derbent töreniyle sona erdi.

Bu arada, bahir paraşütçüleri bile 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla Türk bayrakları ile uçuş gerçekleştirdi.

Muğla

Muğla’daki tören, Atatürk Stadyumu’nda Vali Orhan Şişman ve Büyükşehir Şehremini Osman Gürün’ün, vatandaşların bayramını tebrik etmesiyle başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müşavere yapan Ilbay Gödeş, binlerce almanak önemli tarihin sunu cesim dönüm noktası olan, Türk milletinin önünde bakir afak açan Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını tüm yurtta olduğu gibi Ege’nin incisi Muğla’dahi dahi büyük benzeri cümbüş zarfında gururla kutladıklarını söyledi.

Yağlı, Cumhuriyetin kuruluşuna revan cesim mücadelede, yegâne tahakküm olan ermiş milletin zaman bile ilişki, muadele ve kardeşlik ortamında geleceğini mensur ettiğini kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra şiirler okundu, halk oyunları gösterileri yapıldı. Sporcuların gösterileri üstelik istekle izlendi.

Programda Muğla İl Bitirmiş Komutanlığı Komando Taburu gösteri gerçekleştirdi. Vatandaşlar gösteriyi ayakta alkışladı.

Program tören geçişiyle sona erdi.

Burdur

Burdur’de Gazi Atatürk Stadyumu’nda planlı merasim ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Ilbay Mehabetli Arslantaş, Garnizon Komutanı Miralay Zor Çankaya ve Belediye Başkanı Ulvi Orkun Ercengiz törene katılan askerleri, öğrencileri ve halkı selamladı.

Vali Arslantaş, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda canını ortaya koyan cümle kahramanları nazikâne andığını söyledi.

Kadim topraklar üstünde yaşamanın bedelinin devir süresince kanla ödendiğini belirten Arslantaş, “Bu topraklarda hâkimiyet beklemek tamamen alesta ve tehlikede olmayı peşin akseptans etmektir.” dedi.

Tören, el oyunları, mehterler, cimnastik gösterilerinin arkası sıra geçiş töreniyle akıbet buldu.

Isparta

Isparta’üstelik Vilayet uğrunda başlayan tören çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, Isparta Valisi Işıklı Baruş, İl Garnizon Komutanı Mümessil Albay Mustafa Alp ile Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen, tören birliklerini selamladı.

Etkinlik, el oyunları grubunun gösterisinin peşi sıra tören geçişiyle sona erdi.

Share: