29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Adana’da Vali Süleyman Elban’ın, Valilik mülhak hizmet binasında meze tebriklerini kabul etmesinin peşi sıra Erek Mumcu Meydanı’nda tören düzenlendi.

Programda Elban, 6. Kolordu ve Yan Yana Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Nihat Ergün ile Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, tören aracı üzerinden selamladıkları katılımcıların bayramını kutladı.

Elban, konuşmasında, milletin, seçme devir Cumhuriyeti geliştirmek amacıyla ceht gösterdiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle, gazileri bile minnetle andığını tamlayan Elban, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve Cumhuriyetin değerleri doğrultusunda, önümüzdeki dolaşma içerisinde dahi yılmadan, bıkmadan, usanmadan bu ülkenin gelişmesi, milletin yücelmesi ve devletin daha faal olması amacıyla elimizden gelen temas şeyi yapacağımıza sizlerle beraber saraka veriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ilbay Elban, konuşmasının arkası sıra gösterici, şiir ve tahrir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu izlence, geçit töreniyle son buldu.

Sazak

Mersin’de Kültür Merkezi’nde başlayan tebrik kartı programında, Vali Yüce Hamza Pehlivan tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam fail programda Güreşçi, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Yetersizlik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, tören aracıyla gezdikleri meydandakilerin bayramını kutlama etti.

Güreşçi, Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutladıklarını rapor ederek, “Devletimizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyetimizin ilelebet baki kalması için bilcümle alay malay çalışacağız, emek ortaya koyacağız, cebin teri dökeceğiz.” diye konuştu.

Törende İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki komando birliği tüfekleriyle eylem yaptı, zeybek oynadı.

Hatay

Hatay’da Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başlayan program, Güneş Caddesi’ndeki törenle devam etti.

Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı Albay Tarık Gösterişli, tören ara bulucu üzerinden vatandaşları selamladı ve bayramlarını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müşavere özne Vali Doğan, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Doğan, Cumhuriyetin, milletin gerçekleştirdiği yeryüzü iri atılımlardan birisi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimiz, bilimde, eğitimde, kültürde, sanatta, ekonomide, toplumsal yaşamda ve askeri alanda var olan yekpare kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağcıl uygarlık düzeyine ulaşmak yerine attığımız seçkin adımın, aldığımız seçkin yolun belli güvencesi olmuştur. Milletimizin birliğini, dirliğini bozmak isteyenler hiçbir antlaşma amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin koşma okuduğu, ahali oyunları ekiplerinin birlikte eylem sunduğu tebrik programı, argıt töreniyle sona erdi.

Osmaniye

Osmaniye’de Büyüklük Bahçeli Bulvarı’nda planlı törende Vali Erdinç Yılmaz ve Belediye Reisi Eder Esmer, katılımcıların bayramını tebrik kartı etti.

Yılmaz’ın, günün deme ve önemine ait konuşmasının peşi sıra İl Cingöz Komutanlığı ekipleri ve Osmaniye Belediyesi mehter takımı gösteri yaptı, öğrenciler türkü okudu.

Kutlama, derbent töreniyle akıbet buldu.

Share: