29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Ağrı ve Iğdır’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Erzurum’da, Vali Okay Memiş’in makamında tebrikleri kabul etmesinin arkası sıra kutlamalar, Hastaneler Caddesi’nde devam etti.

Vali Memiş, 9. Kolordu Başkan Vekili Tugay Patent Acara ve Büyükşehir Şehremini Mehmet Sekmen, askeri araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve halk oyunları ekipleri gösteri yaptı, şiirler okundu.

Memiş, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletinin karakterine sunma akıllıca hile biçimi olduğunu söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet sayesinde ululuk idaresinde küçümseme sahibi olduğunu belirten Memiş, “Milletimiz bu sayede demokratik, laik, içtimai bir hususiyet devletinin çatısı altında, araç, ilmek, ırk, cinslik ve akide fark olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Egemenliği vurdumduymaz şartsız millete veren Cumhuriyet Altını, gündeş dünyada doğruluk ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır.” diye konuştu.

Program askeri birlikler ve öğrencilerin geçit töreniyle tamamlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında tören organize edildi.

Ardahan

Ardahan’da, Ilbay Hüseyin Öner, Garnizon Başkan Vekili Albay Veli Altınay, Şehremini Faruk Çıpa, Valilik’te tebrikleri akseptans edip kutlamaların yapılacağı Kurultay Caddesi’ndeki tören alanına geçti. Öner, Altınay ve Çıpa, burada halkın bayramını kutladı.

Törende mütekellim Vali Öner, Cumhuriyet Altını idaresinin kavim egemenliğine dayandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet, ülkesine vatandaşlık bağıyla sınırlanmış olan herkese birey olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiş, insanı önde markajcı bu tatlılıkla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu terviç şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine nazik katkılar sağlanmıştır.”

Merasim, koşma okunması ve halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından geçiş törenleriyle sona erdi.

Tunceli

Tunceli’da dahi 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları Ilbay Mehmet Ali Özkan’ın il makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kabullerin ardından Atatürk Stadı’nda tören düzenlendi. Istinkâf Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ilbay Özkan, günün anlam ve önemine ilgilendiren danışma yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, çeşitli umum oyunları gösterilerin yapıldığı törende, bazı yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erzincan

Erzincan’da Ilbay Mehmet Makas’ın makamında tebrikleri akseptans etmesi sonrası Kargaşa Caddesi’nde merasim gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 3. Kalaba Komutanlığına sınırlanmış takım takımı çeşitli marşlar seslendirdi.

Makas, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ilanının 99. yıl dönümünün, milletçe büyük çalım ve coşkuyla kutlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Altını’imizin 100. yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız son yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca almak isteyen bitik odaklarına asla vesile vermeyeceğiz. Bundan tıpkısı yüzyıl önce vatanımızı kesmek ve ermiş milletimizi elde etmek isteyen emperyalistlere alın yer okuyan ve parçalanmamış zorluklara ve yokluklara rağmen bu kutsal toprakları bizlere yurt kılan koca ecdadımızın torunları yerine bizler birlikte gelecek nesillere elan evire çevire benzeri vatan bırakacağız.”

Öğrencilerin dahi şiirler okuduğu programın ardından, resmi derbent yapıldı. Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp alkış sara askerlere sevgilerini gösterdi.

Erzincan Belediyesi Mehterhane’nın geçişiyle sona ermiş törene, Belediye Reisi Bekir Aksun, 59. Topçu Terbiye Tugayı Komutanı ve Garnizon Komutan Vekili Sancak Ahmet Sandık, askeri personel, gelgel müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki törende, Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili Türker Öksüz ile 14. Mekanize Piyade Tuğgeneral Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, merasim aracına binip halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren programda, Kafkas ve mahalli umum oyunları ekipleri gösteri yaptı, ardından 29 Ilk Teşrin nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vali Sahipsiz, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet Altını’in Türk milletine sunulan sunma balaban bırakıt ve elzem derece olduğunu anlatım ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihi, ayrımsız milletin sarsılmaz kuma iradesiyle, kişi kaderini eliyle ve kanlarıyla yazdığına kıymetli şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, milletimizin gün sahnesinde baştan dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı bildirme balaban miraslardan birisidir. Cumhuriyet, Türk milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, müft verilmiş benzeri iyilik değil, inancın, imanın, ateş parçası ayrımsız iradenin eseri ve milli mücadelenin değişmeyen ve kıvancıdır.”

Tören böylece askeri birlikler ve öğrenciler geçiş yaptı.

Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde birlikte 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Veca

Ağrı’da, Ilbay Osman Varol’un, Şehremaneti Komutan Vekili Reşit Acarbay ile Il makamında tebrikleri akseptans etmesinin ardından adliye önündeki merasim alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda mevcut mektepli, yurttaş ve güvenlik güçlerinin bayramını kutladı.

Ilbay Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini kirletmek isteyenlerin hiçbir zaman amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla yıvışık topraklara cemaat bu fena hâlde vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Sevgili gençler, gün yalınlık tıpkı şekilde göstermiştir ki büyük Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada doğruluk ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız kısık günlerden bilahare kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet Altını sayesindedir kim bir mazimizdeki kadar nazik bir kavim ve heybet olmanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin arkası sıra sona erdi.

Programa, İl Kurnaz Komutanı Liva Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutanı Vekili Albay Erhan Külhanbeyi, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kayaç, el protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Iğdır

Iğdır’da Zübeyde Kadın Bulvarı’ndaki tebrik töreninde, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Sınır Kortej Komutanı Piyade Albay Ramazan Sedat Saksı, alanda dolaşarak öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ilk Teşrin mesajı okundu.

Sarıibrahim, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünü kutlamanın milletçe bahtiyarlık ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla bitmeme fail program, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenlere Sarıibrahim ve MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ile tören düzeni üyelerinin bergüzar vermesiyle tamamlandı.

Share: