2 bin 700 sene geçmiş düz yazı edilen Evkaya Mezarları restore ediliyor

2 bin 700 sene ilk düz yazı edilen Evkaya Mezarları restore ediliyor

Defineciler ve bap bağımlıları aracılığıyla uymazlık sunulan Evkaya Mezarları turizme kazandırılıyor

KASTAMONU – Kastamonu’bile tahminî 2 bin 700 sene önceki Paflagonyalılar yoluyla nesir edilen ve Türkiye’de iskân yeri içerisinde artan bir tane kayaç mezarı olan Evkaya Mezarları restore ediliyor. Defineciler ve husus bağımlıları yoluyla uymazlık sunulan Evkaya Mezarları, restorasyonunun ardından koruma altına alınacak.

Kastamonu kent merkezinin güneyinde benzeri esas kaya kütlesi yüzeyinde, Paflagonyalılar marifetiyle tahminî 2 bin 700 sene ilk nesir edilen ve günümüze büyüklüğünde ayakta artan Evkaya Mezarları, restore edilerek koruma altına alınacak. Maden bağımlıları ve defineciler tarafından engel verilen kayaç mezarlarında başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra turizme kazandırılması hedefleniyor. Evkaya Mezarları’nın restorasyonunun tamamlanarak 15 dönem içerisinde Firez ve Turizm Bakanlığına teslim edilmesi bekleniyor.

“25 skor bina çıkmaz sağlıklaştırma projesiyle yenilendi”

Yenileme çalışmaları ile ilişik vukuf veren Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, “Saraçlar Mahallesi Sanatokulu Caddesi üzerinde Ekin ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla geçtiğimiz sene başlatılan benzeri çıkmaz sağlıklaştırma çalışması vardı. Burada düzenlenen icraat son aşamaya geldi. Çıkmaz Sağlıklaştırma Projesi çerçevesinde 25 nüsha yapının aut cephesi, çatısı, konu ve pencereleri iyileştirildi. Antrparantez bu yapıların içerisinde kâin duvarlarda bu proje çerçevesinde düzeltilmiş oldu” dedi.

“Milattan önceki 7. yüzyıla raci ayrımsız geçmişe topluluk”

2700 almanak geçmişe sahip Evkaya Mezarlarının restore edildiğini söyleyen Şenloğlu, “Ayrıca aynı cadde üzerinde kent merkezinde bulunan arz sakat arkeolojik çatı olan Evkaya Mezarları, milattan ilk 7. yüzyıla dayanan tıpkı geçmişe eş. Frig etkisiyle işlenmiş olup, uzmanların yaptığı araştırmalar çerçevesinde haddizatında Evkaya Mezarlarından artım bire bir tapınak olduğu anlaşılıyor . Şu anda Firez ve Turizm Bakanlığımız yoluyla Evkaya Mezarları restorasyonu, temizliği ve çevre düzenlemesi projesi başlatıldı ve icraat halen devam ediyor. Proje çerçevesinde Evkaya Mezarlarının maruz kaldığı asitik yağmur tanelerinin etkisi kumlama yöntemiyle gideriliyor. Tıpkı zamanda hem çevre şartlarının verdiği zararlar hem de ara sıra vatandaşlarımızın tıpkısı takım kaya mezarlarına verdiği zararlar bu himmet ile ortadan kaldırılıyor. Ayrıca Evkaya Mezarları, kent merkezinde genişlik bozuk arkeolojik bina olması hasebiyle çok koskocaman ayrımsız ekin varlığıdır. Biz, İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü adına bu kültür varlığını restore ederek çevre düzenlemesini ve saflık çalışmalarını yaparak hem yapının korunması hem da ati nesillere aktarılması ve ayrıca site gezisi sırasında belirlemiş olduğumuz rotalarda tıpkısı durak, ayrımsız varış noktası adına burasını planlıyoruz. Ayrıca kent gezisi çerçevesinde burasını, ilimize gelen ziyaretçilerin gezebilecekleri, ülfet edebilecekleri nokta haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu restorasyon çalışmaları sırasında kaya mezarına azimet için benzeri ahşap lavabo yapılacak. Gine kumlama yöntemiyle geçtiğimiz yıllarda gitgide oluşan damarı bozuk etkileri ortadan kaldırılacak. Yeniden asitik yağmurların yapıya zarar vermesinin önlenmesi içinde bir tefcir çalışması yapılıyor. İnşallah güdük süre içerisinde bu icraat sona erecek ve bu majör kültür varlığını tığ himaye altına almış olacağız ve ayrımsız zamanda üstelik bir konuşma noktası haline getireceğiz” diyerek konuştu.

” Çatalzeytin’üstelik Ginolu Kalesini da restore ediyoruz”

Ekin ve Turizm Bakanlığının Kastamonu’da pahal yatırımlarının bulunduğunu ifade eden Şenoğlu, “Aynı zamanda Çatalzeytin’da Ginolu Kalesinin restorasyonu bitmeme ediyor. Çatalzeytin’da insanların geçenek geçirebilecekleri toplumsal alanlar itibarıyla ne efsus ki dezavantajlı bir ilçemiz. Ginolu Kalesinin restorasyonunda sonuç yapılan değişikliklerle kafeteryalar, yerleşme alanları ve karşılama alanları kabil proje tadilatına gidildi. Zımnında burada yenileme çalışmaları sırasında işler tamamlandığında Çatalzeytin’bile ikamet fail vatandaşlarımızın ve gençlerimizin, haddinden fazla bayındır mesafe geçirebilecekleri aynı sosyal düzlük haline ati. İnşallah oradaki Bakanlığımız vasıtasıyla ölçülü yenileme çalışmaları bile gelişmemiş süre içerisinde sona erecek” diye konuştu.

“15 dönüş içerisinde hem çıkmaz sağlıklaştırma hem birlikte kayaç mezarlarındaki restorasyonu tamamlayacağız”

Konferans Okulu Caddesi’nde yürütülen çıkmaz sağlıklaştırma ve Evkaya Mezarları restorasyonu “Sanatokulu Caddesi’nde çıkmaz sağlıklaştırma projesinin sonuna doğru geldi. Biraz onarım işimiz kaldı, vermek üzere. Biraz kıta dahi boya işimiz kaldı, ondan sonradan işimiz bitiyor. Deminden üstelik Kayaç Mezarlarında çalışmalarımız sürüyor. Kararlayarak 10 ya de 15 dönme içerisinde Kaya Mezarlarındaki çalışmaları tamamlayıp buradan çıkacağız inşallah. Sanatokulu Caddesinde bütün binaların aut cephesini, boyalarını, sıvalarını yaptık, geçersiz olan karkasların ve çatıların hepsini değiştirdik. Kayaç Mezarlarının dahi şümullü şekilde temizliğini yapıyoruz. Kumlama ve akarsu yöntemiyle yıkıyoruz. Bir şekilde bitikler vardı, o bitkilerin hepsinin temizliğini yapıyoruz. Çalışmalarımızda sona akilane geldik. Hars ve Turizm Bakanlığına 15 zaman içerisinde bitirip tasdik edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Kayaç Mezarı üzerinde geçmiş kıbleyi gösteren seccadeye engel bırakılmış”

Evkaya Mezarlarının üstünde önce kıblenin gösterildiği seccadenin bulunduğunu ve defineciler vasıtasıyla kötülük verildiğini belirten şantiye şefi Restoratör Mehmet Şah Sayan ise, “Kaya Mezarlarının üstünde seccade bulunuyor ama defineciler çoğunu kırmış, burada taharri yapmışlar. Kayanın içerisinde aynı molekül var mı diye bakmışlar sanırım. İlk kıbleyi gösteriyor, Mescid-i Aksa’daki kıbleyi gösteriyor. Şu andaki kıbleyi göstermiyor ama defineciler seccadeyi tağyir etmiş” dedi.

Türkiye’de biricik olma özelliği taşıyor

Kastamonu’nun en eski kayaç mezarı kendisine bilinen Evkaya Mezarları’nın benzeri kaya mezarından çokça celi hava mukaddes tapınım alanı namına nesir edilmesi dikkat çekiyor. Sol bölümü ise milattan sonra 1. çağ içerisinde Romalılar döneminde yaptırılan kaya mezarları içerisinde üç giriş ile üç çukur odası bulunuyor. Kayaç mezarlarının ön cephesindeki alınlığın ortasında düz düzlük insan kanatlı arslan kabartmaları ilgi çekiyor. Alanda üçü anıtsal başlamak üzere mecmu 8 nüsha kaya mezarı bulunuyor. Abidevi mezarların ikisi içerisindeki mezar odalarında ikişer nüsha geberik sediri düzlük alıyor. Alana ismini veren Evkaya Mezarı, sütunlu yöre cephesi ve alınlığındaki “Zooloji Hakimesi Ilahe” betimlemesi ile bağ çekiyor. Evkaya Mezarları, Türkiye’birlikte iskân yeri içerisinde artan yegâne kayaç mezarı olma özelliği üstelik taşıyor.

Share: