14 Ayrımlı İş Kolu Temsilcisi ile CHP’li Belediye Başkanlarından İmamoğlu’na Bindi Ziyareti.

On dört değişik aksiyon kolunda ruh gösteren ticaret merkezi başkanları ile CHP’li 11 belediye reisi, evcil mahkemenin mapus cezası ve politik haram kararı verdiği İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bindi ziyaretinde bulundu. Konuya, “Elden Ekrem İmamoğlu meselesi” adına bakmanın yanlış olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Eskiden ayrımsız analog faktör ve gerekçelerle görevinden edilmiş tıpkısı insanın şu anda Cumhur Reisi olduğu bir ülkede bunların yaşanması dahi ayrı aynı sorundur. Ama bunu bile aşacağız; aşacağımıza eminim. Nüfuz Etmek üzerine, milletimizin sağlam referansları vardır. Ego, tükenmez güveniyorum milletimize” dedi.

İstanbul’birlikte hizmet veren tecim merkezi başkanları ve zaman, domestik mahkemece hakkında hapis ve siyasal yasak kararı verilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na zaman bindi ziyaretinde bulundu. İmamoğlu, heyetleri, Emirgan’daki Parafin Köşk’te ağırladı. Ziyaretlerde İmamoğlu’na, İBB Komutan Danışmanı Mehmet Çakılcıoğlu ve İBB Meclis üyesi Nuri Aslan eşlik etti.

Dünyanın en adamakıllı ve bayrı kentlerinden biri olan İstanbul’a Belediye Reisi olmanın balaban bir alım olduğuna aksan işleyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“ADİL OLMANIN YOLU; DEMOKRASİ: Mahcup olmamak, insanları mutlu etmek, adaletli görünmek ve kente iyilikler tavlandırmak, her attığımız adımın insanları mutlu edecek adımlar olmasını tedarik etmek, çokça eşsiz. Bunun bile ayrımsız yolu var aslında, adı; demokrasi. Demokrasinin kurallarını işletmek nedir? Bugün burada yaptığımız özdek; eş us. Ayrımsız masada buluşmak. Buluşmayı sağlayan sürdürülebilir hamleleri ayırmak, kurduğumuz bu masanın ve buna benzer heyetlerin kavramı, başlangıçtaki niyeti birlikte buydu. Zaman amacına varmış olmak, tabiatıyla beni bahtiyar ediyor. Misil arkadaşlarımın; Mehmet Bey’in, Nuri Bey’in bu süreci, bu şekilde takip etmeleri ve bizi da utangaç etmemeleri dahi bittabi beni bahtiyar ediyor. Amacına varmış oluyor.

BİZ, 16 MİLYON İNSANIN EMANETÇİSİYİZ: Siz sektörlerine hayatlarını adamış insanlar yardımıyla müthiş bir gücü eş masada buluşturmayı başardık. Siz, oralarda tartışıyorsunuz, konuşuyorsunuz, sorunları tayin ediyorsunuz evet üstelik hal önerilerinizi belirleme ediyorsunuz. O da masaya geliyor. Haddinden Fazla dümdüz kavait bunlar. Bu kuralın işlemesinin önündeki biricik bariyer, şu koltukta oturan insanın buna tutkun olması, ‘Her şeyi ego bilirim’ iddiasında olması, kimsenin sözüne ve fikrine korku duymaması ve bu koltuğun sahibi olduğunu düşünmesi. Inhibitör arz koskocaman ıra bu. Ego birlikte diyorum kim; ‘Tekmil aksine, biz, emanetçiyiz. Takkadak sizin değil, 16 milyon insanın emanetçisiyiz.’ Tıpkısı dönemimiz var, görevimiz var, kanunla çerçeveli yetkilerimiz var. Başkaca ara sıra o kanunla çerçeveli yetkilerimizin da kısırlaştığı yahut engellendiği ya de sınırlandırılmaya çalışıldığı ortamda bile, görevini yer gani yapan hoşgörülü olma gayreti içerisindeyiz. Çünkü görevini bildirme gür fail, vatandaşı haddinden fazla sevendir, yurdunu, insanını yer çok severdir anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz.

SEÇİM İPTALİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNİN ESMER BİR LEKESİDİR: Az geçmiş fena hâlde bir örnek verdiniz; 4 rey pusulasından birinin kusurlu olduğu ısrarı üzerinden yapılan sorumluluk. Tığ, bazı bazı erken oturuyoruz. Hatırlayalım: Intihap yapıldı. ‘4 baziçe biri kusurlu’ dendi. 700’e yakın aynı verilerek, ‘Terörist belirleme ettik. Teröristle iltisaklı insanlar tayin ettik. Kirlidir bu seçim’ diyen yaşama, hakkımızda sormaca açıyor yahut hakkımızda aynı davanın vesilesi oluyor. Şimdi baktığımızda ne oldu, ‘700 terörist’ denen şeyden, 40-50 kişi yargılandı. Topu Topu aklanma etti. 1,5 yıl oldu aklanma edeli. Ne oldu o ahit bu milletin hakkına, hukukuna. Yani bire bir seçimi iptal ettiniz, ‘700 terörist’ dediniz. YSK’yı etkilediniz. Onları sıkıntı altında tuttunuz. Siyasal rehavet ortaya koydunuz ve seçimin fek edilmesine etmen oldunuz. ve bence, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin karaca bire bir lekesidir. Elbette kim milletimizin demokratlık şuuru açısından balaban tıpkısı ispattır, ama hiçbir antlaşma 13 bin 500 baziçe, 806 bin oya hamiş olmasının mutluluğu köle olmadı. Bana hassaten arkadaşlarım dedi ki; ‘Yahu illet keyifli değilsin?’ Benim ikinci seçimde mahcup bire bir duruşum vardır gerçekte. Zira bu olmamalıydı. Yakışan bir madde değil. Bu bir kez yapar. ‘O devir bir başka seçimi bile iptal edelim’ yolunu yapar. Ama neticede milletimiz, cevabını verdi.

İMAMOĞLU, ZINDE AVUKATIN ‘GELECEĞİM ELİMDEN ALINMAYA ÇALIŞILIYOR’ ŞEKLİNDEKİ İSYANINI DİLE GETİRDİ: Zaman tıpkı ilginç manevralarla karşı karşıyayız. Şunu söyleyeyim: Bu, Ekrem İmamoğlu’nun kişisel tıpkısı meselesi değildir. Bunu lütfen böyle alacak edelim ve böyle yorumlayalım. Bu dayanak, sizin koltuğunuz. Bugün Ekrem İmamoğlu’nu seçtiniz. Erte başka birini seçeceğiniz bire bir koltuktan bahsediyoruz. Nedeniyle, vatandaşımızın yetkisi gasp edilmeye hız ediliyor. Buna bu gözle bakmazsak; olanaksız, olanaksız, imkânsız. Ayrımsız tendürüst avukatın iyicene tıpkı yazısı oldu. Ben de beğendim. ‘Ben’ dedi, ‘Ekrem İmamoğlu amacıyla bu tepkiyi göstermiyorum. Zira Ekrem İmamoğlu, anca evet üstelik böyle yolunu bulur. Eşi var, çocukları var, anlaşılan tıpkısı hoşnutluk mevrut, ekonomik imkanları olduğunu biliyorum’ dedi. ‘Amma ben, hayata umutla çağrıştırmak talip, 30’lu yaşlarda bire bir avukatım. Benim geleceğim elimden alınmaya çalışılıyor. Ben onun üzere bu tepkiyi koyuyorum. Zımnında benim vaziyet Ekrem İmamoğlu değil. Benim vaziyet; demokrasiye, İstanbul’a yapılan müdahale’ dedi. O büyüklüğünde hoşuma gitti kim hakeza aynı açıklaması. Cemi birlikte öyle aslında.

BENZER SEBEPLERLE GÖREVİNDEN EDİLMİŞ BİRİNİN CUMHURBAŞKANI OLDUĞU BİR ÜLKEDE BUNLAR YAŞANIYOR: Özellikle alelhusus mukaddema benzeri eş amil ve gerekçelerle görevinden edilmiş bir insanın şu anda Cumhur Reisi olduğu bire bir ülkede bunların yaşanması de ayrı benzeri sorundur. Ama bunu birlikte aşacağız; aşacağımıza eminim. Aşmak üstüne, milletimizin akva referansları vardır. Gösterdiği tavırlar açısından, haddinden fazla sağlam, tarihe önceki referansları vardır. Ben, sonsuz güveniyorum milletimize. Yoksa o şehrin şehremaneti başkanını halkı seçsin; git görevden al, kayyum ata! Eee sonumuz ne olacak? Hakeza tıpkısı özdek evet mu? Bu bire bir saçmalık. Milletine güvenmeyen; fikir versin vermesin, senin kadar düşünsün düşünmesin, milletine güvenmeyen hiçbir tutumlu, bu ülkede geçim sağlayamaz, bu ülkede hamaset oluşturamaz. O bakımdan dilerim ve isterim kim mahkeme kararı, bu yanlışı düzeltir; niyeti kavisli olanlara bile egemenlik üzerinden, ünsiyet üzerinden ders verir. Biz bile bu konuyu unutur, gideriz. Yegâne dileğimiz, biricik temennimiz odur.

CHP’Lİ 11 İL BELEDİYE BAŞKANI DAHI ZİYARET ETTİ

İmamoğlu, namına bindi ziyaretinde mevcut Edirne Şehremini Recep Gürkan, Çanakkale Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Kırklareli Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ardahan Şehremini Faruk Demir, Artvin Şehremini Demirhan Elçin, Bolu Belediye Reisi Tanju Özcan, Burdur Belediye Başkanı Ulu Orkun Ercengiz, Sinop Belediye Reisi Barış Ayhan, Bilecik Belediye Reisi Ferişte Mızrak Subaşı ve Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ı de Beyaz Köşk’te ağırladı. Afiyet sorunu zımnında ziyarete katılamayan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu dahi arkadaşları eliyle İmamoğlu’na desteğini sundu.

Share: